131019098
17 Ocak 2021, Pazar

TechToPay, Satıcıları ve İş Ortakları için Gelişmiş Risk İzleme Teknolojisi Sunuyor

24 Aralık 2020, Perşembe 14:27

     


Risk takibi, büyüme stratejinizin büyük bir parçası olmalıdır. TechToPay size bu konuda yardımcı olabilir.

Risk yönetimi, belirili bir organizasyonun saygınlığına, misyonuna ve stratejilerine karşı olan riskleri tanımlama, sorumlularını belirleme, aksiyon planı oluşturma, gelişmeleri izleme ve değerlendirmeyi kapsayan bütün süreçler olarak tanımlanabilir. Gelişmeleri izleme ve değerlendirme sürecinin sonucuna göre, oluşabilecek riskleri önlemeye yönelik stratejiler oluşturulur ve etkisiz olanlar tespit edilip gerekli iyileştirmeler yapılır.

E-ticarette Risk Yönetimi Neden Önemlidir?

Risk yönetimi sadece e-ticaret için değil, tüm sektörler için önemli ve gereklidir. Yalnızca kuruluşun daha güvenli çalışmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerin işlerini kaygısızca yapmalarına da olanak tanır. Peki e-ticaret sektöründe çalışmak neden bu kadar riskli?

E-ticaret sahtecilik (fraud) istatistiklerine göre:

 

 •  Sahte kredi kartı işlemlerinde her yıl 24 milyar dolardan fazla kayıp yaşanıyor.

 

 •  2018 yılında kredi kartı dolandırıcılığı %18'in üzerinde büyüme gösterdi ve artmaya da devam ediyor.

 

 •  Kredi kartı ters ibraz (chargeback) oranları, yıllık düzeyde yaklaşık %20 artmakta.

 

Bazı e-ticaret mağazası sahipleri, erken aşamlarda riskleri vurgulamanın ve tedbirler almanın yalnızca işlerinin büyümesini engelleyeceğini düşünmekte ve onun yerine, reklamcılık ve marka bilinci oluşturmaya odaklanmanın ilk birkaç yıl için çok daha önemli olduğunu savunmaktalar.

Ancak bu hiç de doğru değil. Yakın tarihte  PwC 'nin yapmış olduğu araştırma, risk yönetimini erken dönemde benimseyen şirketlerin işlerini büyütme ve bu süreçte kar marjlarını artırma şansının daha yüksek olduğunu belirtmektedir.

E-ticaret Satıcıları için Dikkat Edilmesi Gereken Riskler

Çevrimiçi dolandırıcılık (online fraud) ve güvenlik ihlalleri, e-ticaret endüstrisine her yıl milyarlarca dolara mal olmaktadır. Bu, her büyüklükteki işletme için çevrimiçi iş yapmanın risklerini anlaması ve bu riskler için bir iç politika geliştirmesi gerektiğini çok önemli hale getirmektedir. 

Satıcıların, çeşitli güvenlik tehditlerinin neden olduğu hasarı en aza indirgemeleri için çalışanlarını bu konuda eğitmeleri gereklidir. Bunun için çalışanların, e-ticaret mağazalarının karşılaştığı bazı tipik riskleri bilmesi gerekir.

E-ticaretteki en büyük ve en sık karşılaşılan güvenlik risklerinden bazıları şunlardır:

 

 •  Dolandırıcının çevrimiçi olarak bir ürünü satın almak için çalıntı bir kredi kartı kullanması.

 

 •  Kartın işlemi sırasında bir hesaba müdahale eden bilgisayar korsanlarının neden olduğu veri sızıntıları.

 

 •  Satıcı servis sağlayıcısının ödeme işletim sistemine erişerek verilerin çalınması.

 

Bunlar, çevrimiçi iş yaparken en sık karşılaşılan risklerinden sadece birkaçı. Risk yönetimi, kuruluşunuzun bu noktada riskleri indirgemesine ve hatta işleyişini iyileştirmesine yardımcı olacaktır. Peki bakalım nasıl ...

Daha Büyük Kazançlar için TechToPay ile Risk Yönetimi

Tüm bu riskleri en aza indirgemenin hızlı bir yolu var mı? Bu durumda izlenebilecek en iyi yol, kayıplarınızı en aza indirmenize ve aynı zamanda geçerli işlem sayısını artırmanıza yardımcı olacak bir hizmet kullanmaktır. Eğer aradığınız buysa, TechToPay sizin için en doğru hizmettir. 

Gelişmiş risk takibi özellikleriyle TechToPay, satıcıların sahtekarları tespit etmesine ve süreçteki dönüşümlerinizi etkilemeden ters ibrazların (chargeback) azaltılmasına olanak tanır. “Know Your Customer / Business” (KYC / KYB) veya “Müşterini / İşletmeni Tanı” hizmeti ile kimlik ve biyometrik tanıma ve doğrulama çözümleri sunan TechToPay müşterilerinizi saniyeler içinde doğrulamanıza yardımcı olur.

TechToPay'in sunduğu risk azaltıcı ek hizmetler şunları içerir:

 

 1.  Gelirinizi Üst Düzeylere Çıkaracak Araçlar

 

Bu teknoloji, işletmenizi şüpheli faaliyetlerden otomatik olarak korumanıza yardımcı olacaktır. TechToPay, tespit ettiği herhangi bir şüpheli etkinliği tespit ederek ve çalışanlarınızı bilgilendirerek ve onları daha yakından bakmaya teşvik ederek bunu başarır.

 

 1. İhtiyaçlarınıza Göre Belirlenmiş Dolandırıcılık Tespiti

 

Risk algılama, takip etme ve önleme söz konusu olduğunda, farklı mağazaların farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle TechToPay araçları, mağaza sahiplerinin sektörlerine ve müşterilerine göre algılama ve belirlemelerine olanak tanır. 

 

 1. Sürekli Gelişen Dolandırıcılık Tespit Özellikleri

 

Dolandırıcılar her zaman, mağaza sahiplerini ve müşterilerini dolandırmanın farklı ve beklenmedik yollarını bulmaktalar. TechToPay, bu nedenle sürekli olarak yeni dolandırıcılık teknikleri arayışı içinde ve niteliklerini herhangi bir tehdide karşı hazırlıklı tutmak için yazılımını sürekli olarak güncellemektedir.

 

E-ticarette Risk Takibinin Faydaları

 

TechToPay sıklıkla herhangi bir risk problemi olmadığını düşünen müşterilerle karşılaşmaktadır. Bu tür satıcılar için risk yönetimi bir ihtiyaç değil karşılaşmayacaklarını düşünmedikleri bir lükstür. Ayrıca, bir şirketin ters ibrazları hissetmeden önce belirli bir boyuta ulaşması gerektiğini de düşünmektedirler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu satıcılar yanılmaktalar. TechToPay gibi bir platform, karınızı en üst düzeye çıkarmanıza, tek seferlik ziyaretçileri sadık müşterilere dönüştürmenize ve tabii ki işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olmaktadır. Gelin şimdi avantajlarına ayrıntılı bir şekilde bakalım:

 

 

 1.  Ters İbrazları Azaltarak Karınızı Artırın

 

Ödeme sürecinizi mükemmel bir şekilde optimize etseniz bile, yine de geri ödemeler ve ters ibrazlarla uğraşmanız gerekmektedir. Gelir kaybının iki ana nedeni bunlardır. TechToPay gibi bir sağlayıcı, sisteminizdeki ters ibraz taleplerini belirlemenize ve önemli sayılara ulaşmadan önce bunları önlemenize yardımcı olacaktır. 

 

 1. Mağazanızın Nakit Akışını En Üst Düzeye Taşıyın

 

Bazı mağaza sahipleri, bir satıştan aynı gün para alacaklarını varsayar. Ancak bu durum nadiren olmaktadır ve genellikle birkaç gün beklenmesi gerekmektedir. Bir risk yönetim sistemi, dolandırıcıların nakit akışınızı kesintiye uğratmasını engelleyen bir dizi güvenlik önlemi kullanır. Bunu, hileli işlemleri engelleyerek ve fonlarınızın bir kısmını yedekte tutarak başarır. 

 

 1. Otomatik İncelemeler ile Çalışma Saatlerinden Tasarruf Edin

 

Risk yönetimi mekanizmaları yürürlükte olmadan tüm işlemlerinizi otomatik olarak onaylamanız tavsiye edilmez. Öte yandan, tüm işlemlerin manuel olarak incelenmesi, tüm sorguları ele alacak, deneyimli müşteri temsilcilerinden oluşan bir ekibin olmasını gerektirir. Bir risk yönetim sistemi uygulayarak çoğu işlemi otomatik olarak kontrol edebilir ve süreden tasarruf edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Son Eklenen Haberler