19 Eylül 2018, Çarşamba

AA FOTOĞRAFLARIYLA 81 İLDE '15 TEMMUZ' SERGİSİ

17 Temmuz 2017, Pazartesi 06:08

     


FETÖ'nün darbe girişimi gecesi ve sonrasında Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirleri tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı Milli İradenin Yükselişi Sergisi'ni İzmir Konak Meydanı'nda her yaştan vatandaş ziyaret ediyor.

AA foto muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında Ankara ve İstanbul'da çekilen 79 fotoğraftan oluşan sergi, İzmir'in tarihi Konak Meydanı'nda turistik amaçlı bulunanların, alışveriş için Kemeraltı Çarşısı'nı tercih edenlerin, işinden evine dönenlerin ve o geceyi anbean hatırlamak isteyenlerin ilgi odağı oldu. Bazı vatandaşlar fotoğrafları uzun süre incelerken bazısı da çocuklarına yaşananları anlatmaya çalıştı, kimisi de sergiyi fotoğrafladı. Kastamonu'da tarih öğretmenliği yapan ve İzmir'e tatil için gelen Abdullah Şahin, AA muhabirine, sergiden çok etkilendiğini, çünkü saat saat darbe girişimini fotoğraflarda görebildiğini belirtti.

"O geceyi" Muğla'nın Marmaris ilçesinde geçirdiklerini anlatan Şahin, yaşadıklarını şöyle dile getirdi: "15 Temmuz gecesi Marmaris'te oteldeydik. Kızıma durumu anlatmaya çalıştım, 'Darbe ne baba?' dedi. Ben tarif edemedim. Bu bizim için çok acı bir olaydı. 1980 yılında acı bir şekilde biz bu travmayı yaşamıştık. 'İnşallah bir daha olmaz' demiştik. Biz de Sayın Cumhurbaşkanının otelinin 500 metre yakınındaydık. O helikopterlerin, silahların seslerine tanık olanlardan birisiydim. İnşallah Allah bu millete bir daha böyle şeyler yaşatmaz."

Tarih öğretmeni olarak öğrencilerine de 15 Temmuz hain darbe girişimini anlattığını söyleyen Şahin, "Anadolu Ajansına bu fotoğraflardan dolayı çok teşekkür ederim. Bu acı tabloyu gelecek kuşaklara en iyi şekilde fotoğrafların aktaracağına inanıyorum." diye konuştu. Şahin'in 4. sınıf öğrencisi kızı Nil Bengisu Şahin de sergideki fotoğraflarla 15 Temmuz'da yaşananları daha iyi anladığını dile getirdi.

Nil Bengisu'nun annesi matematik öğretmeni Zehra Şahin ise "O günü anlatan, tekrar yaşatan bir sergi olmuş. O günleri unutmamak, tekrar yaşamamak için 15 Temmuz'da şehitlerimizi yad edeceğiz." diye konuştu. Sergiyi ziyaret eden İzmirli Yiğithan Alphan da geçen yıl 15 Temmuz'da hain darbe girişimi nedeniyle çok üzüldüğünü, bir daha böyle bir gece yaşamak istemediğini belirterek, "Bu sergide acıyı ve üzüntüyü bir kez daha gördüm. İnşallah bu son olur, artık Türkiye'de darbeler yaşanmasın." ifadelerini kullandı.

(AA)  
Son Eklenen Haberler