19 Eylül 2018, Çarşamba

İZMİR'E "AAA" DOPİNGİ

22 Temmuz 2017, Cumartesi 06:19

     


Karabağlar Belediyesi'nin toplantısında “Kalkınmada İzmir Modeli”nin sırlarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bazen vatandaşlarımız soruyor; 'AAA notu çok güzel de bize ne faydası var' diye.. Ben de onlara diyorum ki, 'Biz bu yüksek notları almasaydık, yurt dışından çok uygun kredi olanakları bulamazdık. Bugün dünya piyasasında en ucuz kredi kullandırılan Türk kurumlarının başında geliyoruz. Metromuzu, tramvayı, İZBAN'ın eklerini hep bu sayede yaptık; yeni vapurlarımızı, yeni otobüslerimizi bu sayede aldık.' Biz geriye dönüşü olan yatırımlar için kredi kullanıyoruz, kullanmaya da devam edeceğiz. Ama asfalt yaparken, opera binası ve kültür merkezi kurarken borçlanmıyoruz” şeklinde konuştu.

Yerelde kalkınma hedefiyle Türkiye'ye örnek uygulamaları hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediyesi’nin yapımını tamamladığı konferans salonunun da ilk konuşmacısı oldu. “2004'ten 2017'ye Yerel Kalkınmada İzmir Modeli” başlıklı toplantıda “yerelde kalkınma” adına yaptığı önemli yatırım ve projeleri özetleyen Başkan Kocaoğlu, başarı sırrının güçlü finans yapısında yattığını vurguladı.

İzmir farkı

13 yıl önce başladıkları yolculukta nasıl bir yol haritası izlediklerini dinleyicilere anekdotlar halinde anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bizim ülkemizde belediye, kanunda yazılı işleri yapar. Yol yapar, plan yapar, otobüs çalıştırır, parası varsa ve güçlüyse metro yapar. Bunlar, belediye başkanlarının yapmazsa zaten ilk seçimde gönderileceği çalışmalar. Ama bizim belediyeciliğe getirdiğimiz yeni bir bakış açısı var. Planımızı, programımızı, yol haritamızı, teknik deyimle stratejik planımızı aklın ve bilimin rehberliğinde, hayalperest olmadan gerçekleştirdik ve ortaya koyduk. Kanunen verilen görevlerin yapılması dışında, kendimizi kentin kalkınmasından, refahından, üretimin artmasından ve sektörlerin büyümesinden de sorumlu saydık” dedi.

"AAA notu" geldi, böyle oldu

Daha önce ağır bir borç yükü altında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bugün uluslararası değerlendirme kuruluşlarından en yüksek notları aldığını ve Türkiye'de itibarı en yüksek kurumlar arasında bulunduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Fitch ve Moddys’e değerlendirmeler yaptırıyoruz ve her ikisinde de kredi notumuz AAA. Bu son derece sevindirici bir şey. Ama buraya gelmek kadar sürdürülmesi de çok önemli bir şey. Hatta bu noktada kalabilmek, belki çıkmaktan daha da önemli. Onun için doğru bir finans politikasıyla belediyemizi yönetmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti: "Bazen vatandaşlarımız soruyor; 'AAA notu çok güzel, büyük başarı ama bize ne faydası var' diye.. Ben de onlara diyorum ki, 'Biz bu yüksek notları almasaydık, yurt dışından çok uygun kredi olanakları bulamazdık. Dünya piyasasında en ucuz kredi kullandırılan Türk kurumlarının başında geliyoruz. Metromuzu, tramvayı, İZBAN'ın eklerini hep bu sayede yaptık; yeni vapurlarımızı, yeni otobüslerimizi bu sayede aldık.' Biz geriye dönüşü olan yatırımlar için kredi kullanıyoruz, kullanmaya da devam edeceğiz. Ama asfalt yaparken, opera binası ve kültür merkezi kurarken borçlanmıyoruz.”

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler