21 Eylül 2018, Cuma

ŞAKRAN’DAKİ İŞKENCE İDDİALARI MECLİSE TAŞINDI

22 Temmuz 2017, Cumartesi 06:45

     


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, Şakran Cezaevi’ndeki kötü muamele ve işkence iddialarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Aliağa Şakran Cezaevi’nde mahkumlara yönelik kötü muamele ve işkence iddiaları basına yansımaya devam ediyor. İddiaya göre; 14 Temmuz’da Şakran 4 No.lu T Tipi İnfaz Kurumu’nda A22 koğuşuna sayım için giren gardiyanlar, tutuklular ayağa kalkmadığı için boğazlarından sıkarak, ağızlarını kapatarak, yüzlerine yumruk atarak ve bacaklarına vurarak şiddet uyguladı, hakaret ve küfür etti. Bu uygulama üç gün devam etti ve tutuklular 17 Temmuz’daki görüşe çıkarılmayınca aileleri ve yakınları olaydan haberdar oldu.

YÖNETİCİLER İLE GARDİYANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Müvekkilleriyle görüşen avukatlar yaptıkları açıklamalarda mahkumların 14 Temmuz ve 17 Temmuz arasında tehdit edildiğini, psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz kaldığını belirterek, hapishane yöneticileri ile gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, Şakran Cezaevi’ndeki kötü muamele ve işkence iddialarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE İDDİALARI DOĞRU MU?

Murat Bakan, verdiği önergede avukatların işkence iddialarına dair açıklamalarına ve hapishane yöneticileri ile gardiyanlar hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinden alıntılara yer verdi. CHP’li Bakan, şu soruları sordu: “Şakran Cezaevi ile ilgili basına da yansıyan kötü muamele ve işkence iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız Şakran Cezaevi’ndeki kötü muamele ve işkence iddialarıyla ilgili bir soruşturma başlatmış mıdır? Cezaevi yönetimi ve gardiyanlar hakkında işlem başlatılmış mıdır?”

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler