DİKİLİ’DE SEL BASKINI

30 Kasım 2016, Çarşamba 06:53

     


Dikili ilçesine bağlı Kabakum Mahallesi’nde, aniden bastıran sağanak yağış bölgedeki dereyi taşırarak sele neden oldu. Sel nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su basarken, mahsur kalan 10 kişi İzmir Büyükşehir Belediye İtfaiye ekipleri ile Dikili Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından sağanak yağış, Ege ve Marmara bölgelerini etkisi altına aldı. İzmir’de, özelikle akşam saatlerinde bastıran sağanak yağış, kent genelinde adeta hayatı felç etti. İzmir merkezde cadde ve sokaklar göle dönerken, yağışlar, Dikili ilçesine bağlı Kabakum Mahallesi’nde bir dereyi taşırarak sele neden oldu. Bir ile İki metreyi bulan sel suları nedeniyle onlarca ev ve iş yerini su bastı. Vatandaşların durumu bildirilmesi üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri ile Dikili Belediyesi’ne bağlı iş makineleri, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’na bağlı çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi.

10 kişi kurtarıldı

Bölgeye gelen ekipler, sel sularında mahsur kalanların olduğunu öğrenmesi üzerine hemen bir kurtarma çalışması başlattı. Toplamda 10 kişi kurtarılarak güvenli bölgeye alındı. Vatandaşlar, kendi çabalarıyla evlerindeki ve iş yerlerindeki suları temizlemeye çalıştı. Bu arada sel suları, İslam Köy kavşağında bulunan mahalle mezarlığında da hasara yol açtı. Çok sayıda mezarın yerinden söküldüğü görüldü. Yağışlarla bölgedeki elektrikler de kesildi. Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun hemen olay yerine giderek karanlık altındaki çalışmaları yerinde takip etti. Çok sayıda belediye ekibi, iş makineleri yardımıyla bölgedeki suları tahliye etti. Öğrenildiği kadarıyla can kaybının yaşanmadığı bildirildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, su baskınları nedeniyle maddi hasarın boyutunun yüksek olduğu belirtildi.

(NİMET ERGÜN)