TÜPRAŞ'IN KÂRI 409 MiLYON TL

13 Ağustos 2016, Cumartesi 06:11

     


Tüpraş, yılın ilk yarısında tam kapasite çalışarak satışlarını %12 artırdı. 

2016 yılı ilk çeyreğini 39 Dolar seviyelerinde kapatan ham petrol fiyatı, Kanada yangınları, Nijerya terör olayları, Libya’da yaşanan politik anlaşmazlıklar ve Amerika’da azalan kuyu sayılarının üretime etkisiyle, ikinci çeyreği 48 Dolar seviyesinden kapattı. 2016 ilk yarısında uluslararası piyasalarda benzin talebi Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkelerde yükselen tüketiminde etkisiyle arttırdı. Buna karşın Motorin ve Jet yakıtı talepleri, ekonomik zayıflığın yanı sıra, muson yağmurları ve terörist eylemler gibi nedenlerle zayıf seyretti. Yüksek seyreden benzin ürün marjının yanı sıra Çin’de düşük talebe rağmen küçük rafinerilere ham petrol işleme izni verilmesinin de etkisiyle global piyasalarda artan kapasite kullanımının getirdiği ürün arz fazlası oluştu. Yeterli talep artışının olmadığı benzin dışı petrol ürünlerinde marjlar geriledi ve global rafineri karlılıkları geçen yılın ilk altı aylık dönemine göre yaklaşık yüzde 50 azaldı.

Uluslararası rafinaj karlılıklarının yarı yarıya azalması ve yaşanan duruşlara rağmen, 2016 ilk altı aylık dönemde Tüpraş tam kapasite kullanımına ulaştı. Tüpraş’ın ilk altı ayda toplam satışları geçen yıla göre %12 (1.588 Bin Ton) artışla 14,5 Milyon Ton olmuş, güçlü iç talep nedeniyle yurt içi satışları ise %23 oranında (2.180 Bin Ton) artış gösterdi.

Satış miktarı ve dolar kurundaki artışa rağmen, uluslararası ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın % 31 aşağısında olmasının etkisiyle satış hasılatı 2015 yılının %16 altında gerçekleşti. İlk altı aylık dönemde uluslararası rafineri marjlarındaki zayıf performansa karşın, kapasite kullanımı ve satışlarını arttıran Tüpraş 767 Milyon TL Faaliyet Karı elde etti. Faaliyet dışı karlılık ve net finansman giderlerinin de yansımasıyla Konsolide Vergi Öncesi Kar 495 Milyon TL, Net Dönem Karı ise 409 Milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Geçtiğimiz 10 yılda toplam 5,5 Milyar Dolarlık yatırım ile önemli projelere imza atan Tüpraş, 2016 yılında da karlılığını pozitif yönde etkileyecek projeleri sürdürüyor. Bu doğrultuda, 2016 yılı ilk yarıyılda toplam 127,9 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirildi. (HABER MERKEZİ)