son dakika

‘Bacasız Sanayi’ Turizm Haftası, başladı

16 Nisan 2011 | Aliaga Ekspres

HABER : Özgür GÜN

‘Bacasız Sanayi’ olarak tabir edilen ve her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, Aliağa’da da çeşitli etkinliklerile başladı.
Aliağa Meslek Ticaret Lisesi bahçesinde başlayan etkinliklerde; yörük çadırı kuruldu,

 öğrenciler yöresel kıyafetli oyunlar oynadılar, ‘Turizm’ konulu şiir ve kompozisyon dallarında yarışmalarda dereceye giren öğrenciler eserlerini okudular.
Hafta nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam edilecek.   

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Aliağa’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Hafta nedeniyle dün Aliağa Ticaret Meslek Lisesi bahçesinde bir tören düzenlendi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Tatlıcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sadettin Çınar, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Arıcı, okul müdürleri, öğretmenler, veliler  ve öğrencilerin katıldığı törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar da turizmin ülke için önemi vurgulandı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, turizmin ve Turizm Haftası’nın önemini belirten konuşmayı ev sahibi  Ticaret Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı İsa Atay yaptı.
Turizm bacasız bir sanayi olduğunu belirten Atay, “Turizm sektörünün 33 sektör ile yakın ilişki  içerisindedir. Bu sektörün yaşaması ve para kazanması turizm sektörü ile direkt bağlantılıdır. Turizm, halklar arasında kültürel değişimi gerçekleştiren bir araçtır. Ülkemiz turizm açısından sayılı ülkeler arasındadır. Bunun için çok şanslı bir ülkeyiz” dedi.
Atay’ın konuşmasının ardından ‘Turizm Haftası’ konulu  şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan eserler okundu.
İlköğretim birinci kademede şiir dalında birinci olan Beyza Nur Yaman ‘Benim Memleketim’ adlı şiirini okurken, İkinci  kademe şiir dalında birinci olan Kardelen Özçelik ‘Turizm’ adlı eserlerini seslendirdiler.
Ticaret Meslek Lisesi bahçesindeki programda daha sonra şarkılar söylendi ve halk oyunları sergilendi.�
Öğrencilerin yöresel kıyafetlerle oynadıkları ‘Roman havası’ izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
Öğrencilerin oyun sırasında izleyen misafirlere karanfil fırlatmaları alkışlarla karşılandı.
Renkli görüntülerin yaşandığı programın devamında Ticaret meslek lisesi kız öğrencilerinin hazırladığı geleneksel ‘kına gecesi’ canlandırıldı.
Daha sonra ‘Aşuk ile Maşuk’ oyunu sergileyen öğrenciler izleyenlere eğlenceli anlar yaşattılar.
Programın sonuna doğru Helvacı ilköğretim okulu şampiyon minikleri Halk oyunu ekibi tarafından efe oyununu sunuldu. Miniklerin efe oyunu ise  izleyenleri büyüledi.
Haftanın önemini vurgulayan pankartların asıldığı, resimlerin sergilendiği Okul bahçesinde düzenlenen programın sonun da yine meslek lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan  müzik dinletisi yapıldı. Katılanların da eşlik ettiği dinletiyle program son buldu.
Hafta boyunca, kentin çeşitli yerlerine turizme ve turiste önem verilmesi ile ilgili afişler ve pankartlar asıldı.

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar