son dakika

ALİAĞA LİSESİ TARİH Mİ OLACAK ?

19 Ağustos 2011 | Aliaga Ekspres

Haber: Uğraş VATANDAŞ

Aliağa Lisesi, Aliağa Barbaros Anadolu Lisesi’ne dönüşüyor. Aliağa Lisesi Mezunları Derneği, okulun adının değiştirilmemesi için dava açmaya hazırlanıyor. Okul yetkilileri, bu yıl kaydolan öğrencilerin Barbaros Anadolu Lisesi, geçtiğimiz yıl okumakta olan 9,10,11. sınıfları ise  Aliağa Lisesi öğrencisi olarak mezun olacaklarını ifade ettiler.

1968 yılında kurulan Aliağa Lisesi’nin isminin üç yıl içerisinde tamamen tarih olacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014 yılına kadar tüm düz liseleri Anadolu lisesi veya Meslek liselerine dönüştürme kararı doğrultusunda, Aliağa’da bulunan iki düz liseden birisi olan Aliağa Lisesi, bu yıldan itibaren ‘Aliağa Barbaros Anadolu Lisesi’ adını alıyor. Bu kapsamda Aliağa Barbaros Anadolu Lisesi’ne 150 öğrencinin kaydı yapıldı. Geçtiğimiz yıl okumakta olan 10, 11 ve 12. sınıflar öğrenimlerini Aliağa Lisesi adı altında sürdürecekler.
2014 YILINA KADAR DÜZ LİSELER KAPANACAK
Genel liselerin hepsi o tarihe kadar, Anadolu ya da meslek lisesine dönüştürülecek. Bu karar doğrultusunda bu yıl Aliağa Lisesi de Aliağa Barbaros Anadolu Lisesi’ne dönüştürülürken, ilçemizdeki 80. yıl Cumhuriyet Lisesi ile Mustafa Güngör Çolakoğlu Liselerinin önümüzdeki yıl içerisinde Anadolu Lisesi adını alması bekleniyor.
150 ÖĞRENCİ KABUL ETTİ
Bu yıl Barbaros Anadolu Lisesi adı altında öğrenci kayıt ve kabulüne başlayan okul 2011-2012 eğitim öğretim yılı için 150 öğrenci kabul etti.
OKULU BULAMIYORLAR
Barbaros Anadolu Lisesi ilk olarak SBS tercih formunda karşımıza çıktı. Sınav sonuçlarına göre Barbaros Anadolu Lisesi’ni kazanan öğrenciler kayıt işlemlerine başladı. Fakat kayıt için Barbaros Anadolu Lisesi’ni arayan veliler, okulu bulmakta epey zorlanıyor. Aliağa Lisesi’nin Aliağa Barbaros Anadolu Lisesi’ne dönüştürülecek olması, yeni kayıt yaptıran velilerin okulu bulmasını güçleştiriyor. Çevredeki vatandaşlar Aliağa Lisesi’ni bildikleri için kimse Barbaros Anadolu Lisesi’ni tarif edemiyor.
NE DEĞİŞECEK?
Barbaros Anadolu Lisesi’ne öğrenciler sınav sonuçlarına göre alındığı için sınıflarda ve ÖSS’de başarı yüzdesi yükselecek. Düz lise öğrencileri haftada 30 saat ders görürken Anadolu Lisesi öğrencileri 36 saat ders görecekler. Öğrenciler genel liselerden farklı olarak 4 saat daha fazla İngilizce dersi ile 2 saat Almanca dersi görecekler.
150 öğrencinin eğitim öğretime başlayacağı Barbaros Anadolu Lisesi ilk mezunlarını ise 4 sene sonra verecek.
MAHKEMEYE TAŞIDILAR
Aliağa Lisesi Mezunları Derneği ise okulun Anadolu Lisesi olmasından memnun ama adının Barbaros Anadolu Lisesi olarak değiştirilmeyerek Aliağa Lisesi olarak kalmasını istiyorlar.
1968 yılında kurulan Aliağa Lisesi 3 sene sonra kapanabilir. Yaklaşık 500 öğrencisi olan Aliağa Lisesi’ne yeni kayıt yapılmıyor. Mevcut öğrenciler 2., 3. ve 4. sınıflarda eğitim görmeye devam ederek Aliağa Lisesi’nin son mezunları olacak.
Aliağa Lisesi Mezunları Derneği, Aliağa Lisesi’nin tarih olmasına ve okulun Barbaros Anadolu Lisesi ismiyle eğitim öğretime devam etmesini kabul etmiyor.
 Okulun anadolu lisesine dönüşmesinde
 isminin aynı kalmasını isteyen dernek, konuyu mahkemeye taşıdı. Aliağa Lisesi Mezunları Derneği, konuya
emsal olarak da Karşıyaka Lisesi’ni gösteriyor. Dernek yöneticileri; Karşıyaka Lisesi de anadolu lisesine dönüşerek Merkez Anadolu Lisesi adını almıştı. Açılan dava sonucu Merkez Anadolu Lisesi’nin ismi
Karşıyaka Lisesi olarak değiştirildiği

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar