son dakika

Çandarlı Limanı’nın temeli atıldı nihayet

18 Mayıs 2011 | Aliaga Ekspres

 Dünyanın en büyük 10 konteyner limanı arasında yer alacak ve Doğu Akdeniz’in aktarma merkezi olacak Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nda ilk temel atıldı. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilen limanın dalgakıran bölümünün inşaatı başladı. Bergama’nın Zeytindağ beldesindeki Zeytindağ Stadyumu’nda yapılan temel atma töreninde Ulaştırma eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, Kolin İnşaat ve Limak İnşaat tarafından 900 günde yapılacak dalgakıranın daha kısa sürede tamamlanması için halkın huzurunda açık artırma yaptı. Yıldırım, müteahhitlerden dalgakıran inşaatının 750 günde yapılması ve inşaat sırasında gereken işgücü ve malzeme ihtiyacının da bölgeden sağlanması sözü aldı. Yıldırım, “Yüklerimiz hep Pire Limanı’na kaçıyordu. Artık Pire Limanı Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın karşısında pire gibi olacak” dedi.
BÜYÜK BİR GÜN
 Törene Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, Ulaştırma eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti Milletvekili adayı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Zeytindağ halkı katıldı.
Stadyumu dolduran Zeytindağı halkının yoğun alkış ve tezahuratları arasında kürsüye gelen Ulaştırma eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, bugünün Türkiye ve Türk denizciliği için büyük bir gün olduğunu söyledi.
“HELAL-I HOŞ OLSUN”
 Yıldırım, “Dünyanın 10 büyük limanları arasına girecek Kuzey Ege Çandarlı Limanı hayırlı uğurlu olsun. Bugüne kadar Türkiye’deki limanların konteyner kapasitesi 6 milyon TEU. Sadece Çandarlı’nın tek başına kapasitesi bunun iki katı, 12 milyon TEU olacak. İşte böyle bir eser Çandarlı’ya, İzmir’e sizlere yaraşır. Türkiye 10 büyük ülkeden biri olacaksa, Kuzey Ege Çandarlı Limanı da dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak. Güzel insanlara bu yakışır. Efelerin memleketine helal-ı hoş olsun. Sağ olun var olun” dedi.
ÖNCE MENDİREKLER
 İlk etapta gemileri korumak için mendireklerin yapılacağını ifade eden Yıldırım, daha sonra konteynerlerin yüklenip konacağı alanları, yolları, demiryolları yapacaklarını vurguladı. Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu limanı bölgenin en büyük limanı haline getireceğiz. Yıllardır Türkiye’ye gelecek aktarma yükleri Yunanistan’ın Pire Limanı’na gidiyordu. Bu projeye karşı çıkanların, bu projeyi engellemek isteyenlerin gayretleri de hiçbir işe yaramadı. Geldik, karar verdik, kazmayı vuruyoruz. Birkaç yıl sonra denizcilerimizin deve gibi gördükleri Pire Limanı, Kuzey Ege Çandarlı Limanı karşısında pire gibi olacak. Bu başarı sizin başarınızdır. İzmir’in başarısıdır. Türkiye’nin başarısıdır.”
Adnan Menderes Havalimanı’nı köy meydanından Avrupa’nın en güzel limanı haline getirdiklerini kaydeden Yıldırım, Çiğli Kaklıç’ta yeni bir havalimanı kuracaklarını açıkladı. Yıldırım, “Aliağa Menderes Raylı Sistemi’ni devreye aldık. Aliağa’dan hattı Bergama’ya uzatacağız. Güneyden de hattı Menderes’ten Selçuk’a uzatacağız. Kuzeyden güneye raylı sistemi hizmetinize sunacağız” diye konuştu.
 750 GÜNDE BİTECEK
 Liman yapımında binlerce insanın çalışacağını açıklayan Yıldırım, “Bir çok insanımız ekmek yiyecek. Sizlerin yanında müteahhitlerden söz istiyorum. Alacağınız işçileri malzemeleri buradan alacaksınız. Bunun sözünü istiyorum. Ayrıca dalgakıran inşaatı için 900 gün dediler. Biz 30 yıl bekledik. 900 gün uzun değil mi” dedi.
Yapım süresi için 2 yıl bir ayın yeteceğini belirten Bakan Yıldırım, Nihat Özdemir ve Naci Koloğlu’nu da kürsüye çağırdı. Özdemir, “Bu limanın sözleşme süresi 900 gün olmasına rağmen, Bakanımızın emirleri doğrultusunda 750 günde tamamlayacağız. Limak ve Kolin olarak malzemeyi buradan bulursak buradan alacağız. İnsan gücünü de buradan alacağız. Size söz veriyorum” diye konuştu.
Ulaştırma Bakanı Habib Soluk da Çandarlı Limanı’na ilk geminin 2013 yılında yanaşacağını söyledi.
 “Bölgede büyük bir potansiyel var”
 İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir’in denizcilik şehri olduğunu yeni anlamaya başladığını söyledi. Kuzey Ege Limanı sayesinde İzmir’in denizcilik kenti olacağını ifade eden Kıraç, “Kentimizi turizm şehri yapmak için deniz, kara, hava ve demiryollarında önemli yatırımlar yapılıyor. Hükümetimizin İzmir’e olan bu ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ege Bölgesi bir çok alanda büyük potansiyel sunuyor. Bu yatırımlarla deniz ticaretinde hak ettiğimiz payı alacağız. Kuzey Ege Limanı’nın devreye girmesi ile ulusal yük ihtiyacına cevap verildiği gibi, Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimindeki transit limanların alternatifi bir liman olacak. Yeni ve isabetli yatırım yapan liman kentlerinin daha fazla gelir elde etmesi de kendiliğinden oluşacak. Liman bölgesel boyutta değil ülke boyutunda da önemli faydalar sağlayacak. İzmir son yıllarda yapılan yatırımlarla gelişmiş bir ulaşım altyapısına kavuştu. Kuzey Ege Limanı’nın da bölgemiz ve ülkemiz için önemini biliyoruz” dedi.
“Dünyaya açılan kapı olacak”
 DLH Genel Müdürü Y. Metin Talan yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye’nin batıya açılan kapısı İzmir, dünyaya açılan kapısı ise Kuzey Ege limanı olacak. Aktarma merkezi işlevini üstlenecek. Bundan sonraki aşama yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşecek. Rıhtımlar yapılacak, arkasında lojistik alan ve konteyner depolama sahası oluşturulacak. Dalgakıran inşaatı 230 milyon liraya ihale edildi. 900 günde tamamlanacak.”
Zeytindağlıların isteği üzerine spor kompleksi için söz verdi
 Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhuriyetin 100. yaşında ihracatın 100 milyar dolar olarak belirlendiğini hatırlatarak, bu hedefe ulaşmada Çandarlı Limanı’nın çok büyük rolü olacağını açıkladı. Özdemir, “Ülkemiz 10 yıl içinde ihracatını 500 milyar dolara, ithalatını 600 milyar dolarlara çıkaracaksa bunun için deniz limanlarına, hava limanlarına, otoyollara önemli derecede ihtiyaç var. Ana hedeflere ulaşmak için Çandarlı bölgesinde dünyanın ilk 10’u içinde yer alacak bir limanın temelini atıyoruz. Liman yapıldığında 800 metre taş kaya dolgu, 1000 metre de kazıklı boru ile ana mendirek inşaatını tamamlayacağız. 660 bin metreküp beton, önemli derecede proje ve makine ekipman hazırlığını yaptık. Mendireğin yapım süresi 900 gün olmasına rağmen daha kısa sürede tamamlayacağız” dedi. Özdemir, Zeytindağlıların talebi üzerine beldeye bir spor kompleksi yapma sözü verdi.
Kuzey Ege Limanı’nın özellikleri
 *Dalgakıran uzunluğu 1800 metre olacak.
 *Dalgakıran için 2 milyon 850 bin ton taş kullanılacak.
 *102 bin ton çelik boru kazık çakılacak.
 *Limanın kapasitesi 4 milyon TEU olacak.
 *Nihai kapasite ise 12 milyon TEU olarak planlandı.
 *Aynı anda 300 metrelik 6 konteyner gemisi yanaşabilecek.
 * 800 bin metrekare depolama sahası olacak.
 * Türkiye’nin yük elleçleme kapasitesini yüzde 70 artıracak.

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar