son dakika

KÖY YOLU TAMAM DA, YA BELEDİYE YOLLARI !

11 Eylül 2012 | Aliaga Ekspres
Petkim sahası içerisine kurulacak olan Star Rafinerisinin hafriyatından çıkacak olan 10 milyon 500 bin metreküp hafriyatın nereye döküleceği konusunda araştırmalar sürerken, bulunan yerlere hafriyatın taşınması da sorun olmaya devam ediyor.
Hafriyatın iki aya yakın bir süredir Güzelhisar Ovası Elbirdi mevkiine taşınması sırasında ağır tonajlı kamyonların Güzelhisar köy yolunu tahrip etmesi sonucu Güzelhisar ve civar köylüler, yolu trafiğe kapatarak  eylem yapmışlardı. Tepkilerin artması sonucu, Kaymakamlık olaya el koyarak, yolu kullanan köy muhtarları ile hafriyat işini yapan Özdenizcilik A.Ş. firması yetkililerini bir masaya oturttu ve yolun yapılması konusu protokol ile garanti altına alındı.
Yapılan protokolde; Aliağa mücavir sınırından sonraki 4 Km.lik yolun ‘İl Özel İdaresi sorumluk alanı’ içerisinde bulunduğu ifade edilerek 5302 sayı İl Özel İdaresi Kanunun 32. ve 64. maddesine göre yapılan  protokole; Aliağa Kaymakamı İbrahim Keklik, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Şükrü Ersoy, Karakuzu Köyü Muhtarı Mehmet Şen, Güzelhisar Köyü Muhtarı Mustafa Erdeniz, Çıtak Köyü Muhtarı Yunus Şener, Karaköy Muhtarı Neşat Kara, Uzunhasanlar Köyü Muhtarı Uyar Yampala ile Ödenizcilik A.Ş. firması imza attılar.
Protokole göre; Özdenizcilik firmasından 25 bin TL. teminat alınırken, işin bitiminin ardından hafriyat taşıyan firma ‘Aliağa belediye sınırı olan Doğalgaz Tribünlerini  takiben Güzelhisar köy yol ayrımı, Çıtak köy yol ayırımı, Karaköy yolu ile Uzunhasanlar  Karakuzu yol ayırımı arasında kalan 8 metre genişliğindeki 4 Km.lik yolu yapmayı  taahhüt ediyor.
Protokolün yapıldığı tarihten itibaren Özdenizcilik bir yıl süre ile Harfiyat taşıyabilecek, “Karayolları Genel Müdürlüğünce ve trafik kanunun ve ilgili yönetmelikler gereğince tespit edilmiş olan standartlar uygun şekilde her türlü tedbirler alınacaktır” denilmekte.
Hafriyat taşınması sırasında çevredeki ağaçların ve tarım arazilerinin toz toprak olmaması için sıksık yolun sulaması da Özdenizcilik tarafından yapılacak.
BELEDİYE
SINIRLARI
İÇERİSNDEKİ YOLLAR NE OLACAK?
Muhtarlar, Köy sırları içerisindeki yolların bir yıl sonra hafriyatın bitimi sonrası yapılması sözünü alarak, koydukları imzalarla durumu kurtarmış görünüyorlar.  Ama hafriyat taşırken Aliağa’nın Yeni Mahalle Güzelhisar Caddesi (Soğukhava yokuşu) bölümünü kullanan vatandaşlar; yollar hamur gibi oldu, özellikle yolun sol şeridini kullanamıyoruz, yeni yapılan yol kullanılamaz hale geldi. Yazık değil mi? Belediye yapıyor, kamyonlar bozuyor.
Kamyonlar geceleri çok gürültü yapıyorlar, uyuyamıyoruz” diyorlar.
Umarız, köylüler gibi şehirliler de eylem yapmadan Belediye de muhtarlar kadar baskıcı olur da bir masaya oturarak bir protokol yapar.

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar