son dakika

Sahil amatör balıkçıları ağırlıyor

22 Ağustos 2011 | Aliaga Ekspres

Haber: Uğraş VATANDAŞ
Aliağa’da deniz kirliliğinin azalması yeniden balıkların çoğalmasını da beraberinde getirdi. Denizin temizlenmesi sonucu da Uğur Mumcu Sahil Bulvarı’ndan Arka Plaja kadar sahil kıyısı amatör balıkçıların uğrak yeri oldu. İlk başlarda eğlence amacıyla başlayan balık tutma sevdası, balıkların da artmasıyla sofraya taşınmaya başladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yaklaşık 1 yıl önce devreye alınan 100 bin kişilik Aliağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi çalışmaları tamamlanma aşamasında.
Tesisin çalışmasının sonucunda Aliağa sahil kenarları temiz bir görüntüye kavuştu. Bunu fırsat bilen vatandaşlar da sahil kenarlarında balık tutarak günün yorgunluğunu ve stresini atıyorlar.
Av sezonunun açılması ve denizin temizlenmesiyle birlikte Aliağalı vatandaşlar da sahil kenarında balık tutarak stres atıyorlar. Sıcakların da etkisiyle hem denizin esintisinde ferahlamak hem de yanlarında getirdikleri oltalarla balık tutmak isteyen amatör balıkçılar; “Sabahın erken saatlerinde ve gecenin geç saatleri avlanma zamanımız oluyor. Günün yorgunluğunu ve stresini balık tutarak atıyoruz. Denizin ferahlatan esintisi içimizdeki sıkıntıları da alıp uzaklara götürüyor. Böylece kendimizi daha pozitif hissediyoruz. Sağ olsun belediyemizin de arıtma tesislerindeki hummalı çalışması sayesinde yüzümüz güldü, denizimiz tertemiz oldu” diye konuştular.
MUTLU OLUYORLAR
Denizden akya, barbun, çipura, gümüş, ısparoz, karagöz, kefal, kılıç, levrek, mercan, mırmır, mezgit, müren, orfoz, orkinos, sardalya, sarıkuyruk, sarpa, sinarit, tekir, torik türü balıklar çıkıyor. Ama amatör balıkçılar, “Kıyıdan avlandığımız için daha çok karagöz, levrek, sarıkuyruk, çipura türü balıkları avlamaktayız. Amacımız stres atmak olduğu için de kıyıdan tuttuğumuz balıklar bile bizi mutlu etmeye yetiyor” görüşündeler.
Tuttukları balıklarla ve günün yorgunluğunu üzerlerinden sıyırıp atan durumlarıyla objektifimize poz veren balıkçıların mutluluğu da gözlerinden okunuyor.

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar