son dakika

Seçmen listeleri askıda

10 Ocak 2014 | Aliaga Ekspres

2Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi verilerine göre hazırlanan Sandık seçmen listeleri askıya çıkarılmak üzere köy ve mahalle muhtarlarına teslim edildi. Bu sabah muhtarlık bölgesinde askıya çıkarılacak olan seçmen listeler, 23 Ocak akşamı askıdan indirilecek. Listelerdeki bilgilerde yanlışlık veya ismi bulunmayan seçmenler askı süresi içerisinde İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunabilecekler.
Askı listelerine göre; 9 bin 838 seçmen ile en çok Yeni Mahalle’de, en az seçmen ise 50 ile Çoraklar Mahallesi (Köyü)nde bulunmakta.

30 Mart 2014 günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle ilgili Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri, İlçe Seçim Kurulu tarafından askıya çıkarılmak üzere Köy ve Mahalle Muhtarlıklarına teslim edildi. Bu sabah muhtarlık bölgelerinde askıya çıkacak olan listeler 23 Ocak günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak.
Aliağa İlçe Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre;
Belirtilen süre içerisinde seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar,
30.03.1996 tarihinde ve daha önce doğanlar,
Başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkartıldığı muhtarlık bölgesine gelenler,
Öğrenci olup seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler,
Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar,
Nüfus bilgisi değişenler,
Askerlikte terhis olan, yada asteğmenliğe nasbedilen ancak silah altında bulunmaları nedeniyle askı listelerinde kaydı bulunmayanlar ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunanların listedeki durumu değiştirmeleri istendi.
30 MUHTARLIK BÖLGESİ’NDE 55.751 SEÇMEN VAR
Aliağa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca dün 30 köy ve mahalle muhtarına teslim edilen askı seçmen listelerinde 55 bin 751 seçmen bulunmakta.
Muhtarlara teslim edilen askı listelerine göre; 9 bin 838 seçmen ile en çok seçmen Yeni Mahalle’de bulunurken, 50 seçmeni ile en az seçmen ise Çoraklar Mahallesi (Köyü)nde bulunmakta.
Son yapılan genel seçimlerde; 1 belde, 10 mahalle ve 18 köyü bulunan Aliağa, 30 Mart 2014 tarihinden itibaren 30 mahalle olarak değerlendirilecek. Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan listelere göre 2 mahallesi bulunan Yenişakran beldesi bundan sonra yalnızca Yenişakran Mahallesi adı adı ile kayıtlarda geçecek. Yayınlanan seçmen listelerine göre bu mahallede 2887 seçmen bulunmakta.
CEZAEVİ’NDE 500’E YAKIN SEÇMEN VAR
Yenişakran’da bulunan Aliağa Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesinde bulunan cezaevlerinde çalışan personel hariç Tutuklu ve Taksirli suçlardan hükümlü 500 civarında seçmenin bulunduğu öğrenildi. Bunlar ile ilgili seçmen listeleri ise ayrıca tanzim edilererk cezaevi görevlilerince Cezaevi koğuşlarında söz konusu süre içerisinde askıya çıkartılacak.
Yüksek Seçim Kurulu bu konuda ise şu açıklamaya yaptı;
‘Kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkumiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayan veya koşullu salıverilen ancak hak ederek tahliye edileceği süreyi dolduramayanlar ile uzun süreli cezası ertelenenler, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler, tutuklu ve taksirli Suçlardan Hükümlü askı listesinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, Tutuklu ve Taksirli suçlardan hükümlü bulunduğu halde askıya çıkartılan tutuklu ve taksirli suçlular askı listesine yazılamamış bulunan seçmenlerin bizzat kendilerine ait bilgi ve belgeleriyle birlikte İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına müracaatlarıyla kayıtlarını yaptırmaları veya düzeltmeleri gerekiyor.’

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar