son dakika

Taksicilerin meğerse ‘T’ plakası varmış

02 Şubat 2011 | Aliaga Ekspres

Bugüne kadar ‘T’ plakası olmadığı gerekçesiyle Aliağa dışında taksicilik yapamayan Aliağalı taksicilerin meğerse ‘T’ plakası varmış.
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın girişimiyle,  İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü gönderdiği yazıda Aliağa’da bulunan 67 taksi için “35 T 9900-9999″ plaka aralığı 76 adet minibüs için ise “35 M 9900-9999 ” plaka arlığında  tahdit tanımlaması yapıldığı öğrenildi.
Bu mutlu haberi Aliağa’daki taksicilerle paylaşan Oda Başkanı Erdinç Şen, “Bundan sonra İzmir’deki taksiciler hangi haklara sahipse, Aliağa’daki taksiciler de aynı haklara sahip olması için girişimlerimiz devam edecektir”

  Pergel yasasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi “Metropol” sınırlarına dahil edilen yeni 10 ilçedeki 456 ticari taksi esnafı, hukuk savaşını kazandı.
Yeni yasayla birlikte Büyükşehir sınırlarına dahil olan ilçelerdeki 456 “İlçe plakalı” taksici esnafından Aliağa ilçesindeki 69 taksinin “T” plakası, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel müdürlüğü tarafından onaylandı. Şimdi sırada 61 T plaka bekleyen Menderes ilçe taksici esnafı var…

‘Pergel’ yasası ile İzmir Büyükşehir sınırı içerisine alınan 10 ilçedeki taksici esnafının verdiği hukuk mücadelesi, esnafın zaferiyle sonuçlandı. Ticari ve sosyal tüm ilişkilerinin yasayla İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlandığını savunan ilçe taksici esnafı, Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın açtığı davaları kazanarak “T” plakası alma hakkına kavuştu.
2005 Yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı yasayla Büyükşehir sınırlarına dahil edilen Aliağa ile birlikte 10 yeni ilçedeki taksici esnafı, T plakası hakkı kazandıklarını öne sürmüş, metropolde çalışma haklarının bulunduğunu savunmuşlardı.
Hukuki girişimlerde bulunan taksiciler, 2010 yılında Anakaralı taksicilerin hukuk zaferiyle sonuçlanan mücadeleyi, bu yılda İzmirli taksicilerle sürdürerek kazandı.
Aliağa ilk kazanan oldu
  Ankara’da verilen hukuk mücadelesinde Av. Kozağaçlı, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerini “T” plaka vermemekle suç işlediğini öne sürmüştü. 2005 Yılından günümüze “hak” ihlallerinin yapıldığını öne süren Kozağaçlı, belediyelere karşı “tazminat” haklarını saklı tuttuklarını ifade etti.
Anayasanın 10, 13, 48, 76 ve 5216 sayılı yasanın geçici iki maddesinin ihlalinin öne sürüldüğü iddiada, İzmir ilçelerinde çalışan toplam 456 taksicinin ‘T’ plaka alma hakkı kazandığı belirtiliyor.
Sırasıyla ‘T’ plaka almaya hak kazanan ‘Pergel’ yasası ile İzmir Büyükşehir sınırı içerisine sonradan dahil olan 10 ilçede toplam 456 ticari taksi bulunmakta. Bunun ilçelere dağılımı şöyle;
Aliağa (69), Foça (41) Menderes (61),Urla (53), Selçuk (31), Torbalı (50), Kemalpaşa (29), Bayındır (35) Seferihisar (37) Menemen (50).
Aliağa ile ilgili yazının İzmir Büyükşehir Belediyesine geldiğinin haber alınması üzerine, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Erdinç Şen, olayın başlangıcının Aliağa Şoförler Odası olduğunu ifade ederek gazetemize şu açıklamalarda bulundu;
“Bu olayın başlamasının Aliağa’daki bir taksici esnafımızın ‘T’ plakalı aracını noterden satışı sırasında internet ortamında durumu farketmesi üzerine, Odamız olayı, İzmir Esnaf Odaları Birliği kanalı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna kadar götürdü. ve durumun düzeltilmesi isteğini içeren,  27.08. 2010 tarih ve 2010/412 sayılı bir yazıda  ‘Bilgisayar ortamında yapılan satışlarda, S-T-M olarak tarif edilen Köy Tahditli Ticari araçların devir ve satışının internette görünmediğini, bunun da sıkıntı yarattığı’nı belirtiyor. Federasyon da bu talebi İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderiyor. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, ilçeye bağlı köylerde yolcu taşımacılığı yapan taksi ve minibüsçülerin listesini istedi. Biz de oda olarak, Bu esnaflarımızın isim listesine, 17 Ekim 1983/13436 sayılı yazı, 1996/6 ve 23.12.1991/649 Sayılı Komisyon Karalarını da ekleyerek Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdik. Emniyet Genel Müdürlüğü, de konuyu inceleyerek, İzmir Esnaf Odları Birliğine şöyle bir yazı gönderdi”
 YAZIDA NE DİYOR
Emniyet Genel Müdürlüğü; İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğine yazdığı yazıda aynen şöyle demekte;
 “…Söz konusu araçlara normal plaka serisinden plaka verildiği anlaşıldığından, bu araçların noterlikler tarafından yapılan araç satışı ve devir işlemlerinde, araçların tahdit kapsamında olduğunun kontrolü yapılamamaktadır. Aliağa ilçesi köylerinde çalışmakta olan 69 adet ticari taksi için tahdit kapsamındaki henüz kullanılmadığı anlaşılan “35 T 9900-9999″ plaka aralığı, 76 adet minibüs için ise, henüz kullanılmadığı anlaşılan “35 M 9900-9999 ” plaka arlığında tahdit tanımlaması yapılmış olup, ilgi (b) yazı ekinde belirtilen köy tahditli ticari araçlara noter satış işlemi öncesinde bu seri aralıklarında, tahditli plaka verilerek, işle yapılması hususunda, bilgi ve gereğini reca ederim” denilmekte.
Oda Başkanı Erdinç Şen, son olarak açıklamkasında; “Yasal olarak Noter satışlarındaki aksaklığı fark ederek çözüm üretilmiştir. Dolaysıyla işlemin ‘T’ ve ‘M’ konusunda sonuca uluştırımlası için odamızın gayretleri devam edecektir” dedi.
Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra, insanın dilinin ucuna “tam Aziz Nesin’lik vaka” diye söylemek gelmiyor mu? 
-Meğer, bu plakalar daha önce Aliağa’ya tahsis edilmiş ama Aliağa’dan kaçırılmaya çalışılmış- diye düşündürmüyor mu?
(HABER: BEKİR TAŞKÖPRÜ)

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar