21 Haziran 2018, Perşembe

GÜNCELLEME2-OPERASYON PETKİM'DE

2 Ağustos 2016, Salı 10:00

     


15 Temmuz tarihinde FETÖ/PDY tarafından yapılan darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar kapsamında bu sabaha karşı PETKİM  Petrokimya Holding lajmanlarına operasyon düzenlendi. 

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen operasyonda sabah saatlerinde PETKİM yerleşkesine girildi.

100 civarında emniyet görevlisi tarafından kuşatılan lojmanlar bölgesinde yapılan operasyonda önceden tespit edilen adreslere baskın yapılırken, giriş çıkış yapan araçlar da aramaya tabi tutuldu.

Genel Müdürlük ve idari binalarda devam eden operasyonun ilerleyen saatlere kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket Genel müdürü Sadettin Korkut, görevinden istifasının ardından örgütle bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, bazı üst düzey yöneticiler istifa ederken şirket çalışanı 200'e yakın kişi açığa alınmıştı.

 

10 EVE BASKIN

İzmir Emniyeti tarafından düzenlenen operasyonda önceden tespit edilen 10 eve baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 8 adres yerinde bulunurken, 2 adreste oturan şahısların evde bulunmadığı görüldü. Yetkililer, operasyonun şahıslara yönelik düzenlendiğini, şirketle herhangi bir ilgisi olmadığını belirtirken, evlerine baskın yapılan şahısların ofisleri de arama kapsamına alınarak ele geçirilen  bazı örgütsel döküman, evrak ve dijital veriye el konuldu. Aralarında üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 31kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, bunlardan 11'i gözaltına alındı. Şahısların bir kısmının da Azeri uyruklu olduğu bilgisine ulaşıldı.

 

16 GÖZALTI

Haklarında gözaltı kararı verilen 31 kişiden 16'sı gözaltına alındı. Petkim bünyesindeki satınalma, pazarlama ve diğer bazı departmanlarda yapılan aramalar neticesinde bilgisayar hard disklerine el konulurken, bir miktar kağıt ve metal 1 Dolar da bulundu.

Gözaltına alınanlar arasında Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Altay Özgür, Kurumsal İletişim Müdürü Memduh Taşlıcalı, Güvenlik Müdürü Serhat Özmilli, İK Müdürü Rakif Farajov, Üretim Planlama Müdürü Onur Can Kartoğlu da bulunuyor.

Gözaltına kararı çıkan şahısların büyük bölümünün, istifa etmesinin ardından gözaltına alınan Sadettin Korkut'un ekibi olarak bilinen isimler olduğu öğrenildi.

Ayrıntılar gelecek...

(HABER: BÜLENT PINARBAŞI)

(FOTO: AA)

  
Son Eklenen Haberler