27 Nisan 2018, Cuma

PETKİM’DE 2. DALGA

3 Ağustos 2016, Çarşamba 06:51

     


15 Temmuz tarihinde FETÖ/PDY tarafından yapılan darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar kapsamında bu sabaha karşı PETKİM Petrokimya Holding lojmanlarına operasyon düzenlendi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen operasyonda sabah saatlerinde PETKİM yerleşkesine girildi. 200 civarında emniyet görevlisi tarafından kuşatılan lojmanlar bölgesinde yapılan operasyonda önceden tespit edilen adreslere baskın yapılırken, giriş çıkış yapan araçlar da aramaya tabi tutuldu.

10 EVE BASKIN

İzmir Emniyeti tarafından düzenlenen operasyonda önceden tespit edilen 10 eve baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 8 adresteki şahıslar yerinde bulunurken, 2 adreste arananların evde bulunmadığı görüldü. Yetkililer, operasyonun şahıslara yönelik düzenlendiğini, şirketle herhangi bir ilgisi olmadığını belirtirken, evlerine baskın yapılan zanlıların ofisleri de arama kapsamına alınarak ele geçirilen bazı örgütsel döküman, evrak ve dijital veriye el konuldu. Aralarında üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 31kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, bunlardan 19’u gözaltına alındı. Şahısların bir kısmının da Azeri uyruklu olduğu bilgisine ulaşıldı.

KORKUT’UN EKİBİ

Petkim bünyesindeki satınalma, pazarlama ve diğer bazı departmanlarda yapılan aramalar neticesinde bilgisayar hard disklerine el konulurken, bir miktar kağıt ve metal 1 Dolar da bulundu. Gözaltına alınanlar arasında Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Altay Özgür, Kurumsal İletişim Müdürü Memduh Taşlıcalı, Güvenlik Müdürü Serhat Özmilli, İK Müdürü Rakif Farajov, Üretim Planlama Müdürü Onur Can Kartoğlu da bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde şirket Genel Müdürü Sadettin Korkut, görevinden istifasının ardından örgütle bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, bazı üst düzey yöneticiler istifa ederken şirket çalışanı 200'e yakın kişi açığa alınmıştı. Dünkü operasyonlar kapsamında gözaltı kararı alınan şahısların büyük bölümünün, istifa etmesinin hemen ardından gözaltına alınan Sadettin Korkut'un ekibi olarak bilinen isimler olduğu öğrenildi. Aramalar esnasında Korkut’un ofisi ve kullandığı bilgisayarlar da incelemeye alındı.

31 GÖZALTI KARARI

Gözaltına alınan Sadettin Korkut’un sorgusu ve yapılan araştırmalar sonucu FETÖ Paralel Devlet Yapılanması’nın PETKİM içerisindeki örgütlenmesi çözülerek operasyon derinleştirildi. İzmir, Manisa ve İstanbul merkezli düzenlenen operasyonlarda 3’ü yabancı uyduklu toplam 19 şahız gözaltına alınırken, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya operasyonların devam edeceğini ve soruşturma savcısının talimatına göre toplam 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu bildirdi.

FETÖ'NÜN TAŞERONLARI

Örgütün özellikle 2011 yılından sonra Petkim ve Star Rafinerisi’nde hakimiyet kurarak buradan maddi destek sağladığı öne sürülürken, bu zamandan itibaren işe alınanların büyük bölümünün örgüt tarafından liste olarak verildiği ve bu şekilde enerji sektöründe ağırlık kazanmaya çalıştığı iddia edildi. Ayrıca, örgüt tarafından kurdurulan bazı şirketlere PETKİM’den taşeron olarak iş aktarıldığı da istihbarat birimleri tarafından tespit edildi. Şirket bünyesinde geçtiğimiz hafta içerisinde bazı üst düzey yöneticiler istifa ederken, 200 civarında çalışan da FETÖ/PDY bağlantılı olduğu iddiasıyla işten çıkartılmıştı. (HABER: BÜLENT PINARBAŞI - FOTOĞRAF: AA)  
Son Eklenen Haberler