19 Eylül 2018, Çarşamba

PETKİM’den Sanayicilere cevap

3 Ekim 2017, Salı 05:42

     


PETKİM yönetimi, gazetemizde ve ulusal medyada yer alan Gaziantepli sanayicilerin , “Petkim sanayicinin gelişmesine engel oluyor” başlıklı açıklamasına ilişkin bir cevap metni yayınladı

02 Ekim 2017 tarihinde Aliağa Ekspres’te ve çeşitli ulusal medya organlarında yer alan, “Petkim sanayicinin gelişmesine engel oluyor” başlıklı habere yönelik bir açıklama da PETKİM yönetimi SOCAR’dan geldi.

PETKİM’in Türk sanayisini ilk kez Yarımca Tesisleri’nde ürettiği yerli petrokimya ürünleriyle tanıştırdığını ifade eden şirket, “PETKİM, yarım asır boyunca Türk sanayisinin gelişmesinin lokomotifi olmuştur. 50 yılı aşkın üretim tecrübesiyle başta plastik olmak üzere, Türkiye petrokimya sektörü ve alt sektörlerinin kurulmasına, güçlenmesine öncülük etmiş köklü bir kuruluştur. Halen, yüksek teknolojiyle kurulan dünya ölçeğindeki Aliağa Tesisleri’nde ülkemizin petrokimya ürünleri ihtiyacını karşılamaya devam etmekte, cari açığın kapanmasında çok önemli rol oynamaktadır.” dedi.

‘Türkiye ithalatta Çin’den sonra 2’nci sırada’

Türkiye’deki petrokimya piyasasının Çin’den sonra 2’nci sırada ithalat yapılan ve dünya çapında tüccarların mal gönderdiği açık bir pazar olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamada Gümrük Birliği uygulamaları, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Dahilde İşleme Rejimi nedeniyle petrokimyasal ürün ithalatlarının tamamına yakını gümrük vergisiz gerçekleşmekte olduğu hatırlatıldı.

PETKİM’in sanayicinin en önemli tedarikçilerinden biri olduğunu belirten şirket yönetimi, yerli üretici olmasına rağmen yurtiçi pazarda tek satıcı olmadığını ve ithal ürünlerle rekabet içerisinde olduklarını belirterek, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de konjonktüre göre değişen ürün fiyatlarına uyum sağlamak için ulusal ve uluslararası yayınları, piyasadaki gelişmeleri takip ederek rekabetçi bir fiyat belirlemek zorundadır. Piyasa fiyatlarının üzerinde belirlenen her yüksek fiyat, aşırı stok ve ithalatın cazip hale gelmesi demektir. Bu nedenle, PETKİM hiçbir şekilde dilediği gibi fiyat belirleme esnekliğine sahip değildir.” açıklamalarında bulundu.

‘Dampingli ithal fiyatlar haksız rekabete neden oluyor!’

İthalatın yoğun olarak yaşandığı iç piyasada dampingli ithal fiyatlar nedeniyle petrokimyasal ürünlerin sıklıkla haksız rekabete maruz kaldıklarını söyleyen SOCAR, damping uygulamasının tek bir firma tarafından değil, Türkiye ve “Uluslararası Haksız Rekabeti Önleme Mevzuatı’na” göre başlatılan soruşturmalar sonucunda uygulamaya konulduğunu belirti.

SOCAR, “Petkim ürünlerini hammadde olarak kullanan,  pek çok plastik ve elyaf ürünlerinde de ithalat nedeniyle ortaya çıkan haksız rekabeti önlemek için damping vergisi uygulanmaktadır. Talebin ve fiyatların düşme trendine girdiği dönemlerde ellerindeki fazla ürünü fiyatlara bakmaksızın haksız rekabet ortamı yaratacak şekilde Türkiye piyasasına yönlendiren ithalatçılar, fiyatların yükseldiği dönemlerde ülkemize ürün teklifinde bulunmazken Petkim, yurtiçi sanayicimizin yanında yer almış ve daima güvencesi olmuştur.” dedi.  

‘Özelleştirme ile yatırımlarımız hız kazandı!’

Petrokimya sektörünün ileri teknoloji ve yoğun sermaye gerektirdiğini ifade eden şirket yönetimi, PETKİM’in özelleştirme süreci sonrası yatırımlarının arttığını, Petrokimya sektörünün temel hammaddesi naftayı üretecek olan ve Petkim yarımadasında devam eden STAR Rafineri inşasının 2018 yılında tamamlanmasıyla birlikte de yeni petrokimya yatırımlarının önünün açılacağını söyledi.

Ülkenin tek entegre petrokimya tesisi olarak, gerçekleştirdikleri yerli üretimle ülke sanayisi ve sanayicisinin yanı sıra ülke ekonomisinin gelişimine verdikleri desteklerin devam edeceğini vurgulayan şirket yönetimi, “Cari açığın kapatılmasına verdiğimiz desteği de aralıksız sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz.” dedi.

Haber: Eren Saran  
Son Eklenen Haberler