24 Nisan 2018, Salı

ÖZELLEŞTİRME CEMAATİN ÖNÜNÜ AÇTI

4 Ağustos 2016, Perşembe 06:43

     


Petrol-İş Sendikası Eski Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, FETÖ’ye yönelik operasyonların sürdüğü Petkim’de özelleştirmelerin ardından cemaat etkisinin arttığını iddia etti.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut’un geçen hafta gözaltına alınmasının ardından, yapılan sorgu ve tahkikat sonucunda Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Petkim’de de yoğun yapılanma içerisinde olduğu tespit edildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin dün sabah yaptıkları operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 31 kişiden 16’sı gözaltına alındı.

“İŞİN UZMANI OLMAYANLAR KADROYA DOLDURULDU”

Petrol-İş Sendikası’nın Eski Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, ulusal medyada yer alan açıklamalarında, Petkim’in özelleştirilmesinin ülke ve toplum yararına olmadığı yönündeki değerlendirmelerinin, bugünkü tabloda daha net anlaşılabileceğini vurguladı. Özelleştirmenin ardından, petrokimya alanında kendini ispatlamış isimler yerine, işin uzmanı olmayanların cemaat gibi yapılanmalar altında kadroları doldurduğunu belirterek, “Bu yapılanmalar Petkim’de, lojman dağıtımlarına kadar belirleyici rol oynadı” dedi.

“İŞE ALMALARDA CEMAAT REFERANS OLUYORDU”

Öztaşkın, Petkim’i alan SOCAR grubunun, devirden bugüne kadarki süreçte liyakat esaslarına dikkat etmeden yönetici, çalışan görevlendirdiğini de belirterek “İşi bilen, bu alanda kendini yetiştirmiş ispatlamış petrokimyacılar yerine işin ehli olmayan, siyasi anlamda bugün karşımıza çıkan cemaat gibi yapılanmalar altında yönetici kadrolarının belirlenmesi sonucu, ciddi zafiyetler yaşamıştır. Gerek işe almada gerek terfilerde cemaat referans olarak kullanılıyordu. Yönetim kadrolarının belirlenmesinden tutun formenlik düzeyindeki alt kadro atamalarına hatta lojman dağıtımlarına kadar belirleyici rol oynadılar. 17-25 Aralık operasyondan sonra kurulan Pak Petrol-İş Sendikası’nın genel merkezi de İzmir’deydi. Bunu, Petkim’deki güçlerine İzmir’de kurduklarını düşünüyoruz. Petkim’de işe alımlara uzun süre itiraz ediyorduk. Son 8-10 yıla baktığımızda, alımların İzmir dışından olduğunu çok net görürüz. Yıllardır bu itiraz ve çekincelerimizi ortaya koyduk. Özelleştirmeden sonra cemaatin etkisi daha da arttı” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler