19 Eylül 2018, Çarşamba

EMEKLİLER TOPLU SÖZLEŞME’DE YOK SAYILDI!

4 Ağustos 2017, Cuma 06:33

     


Kamu çalışanlarına yönelik Toplu sözleşmelerde emeklilerin taleplerinin yer almaması üzerine Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe itirazlarda bulundu.

2018-2019 kamu çalışanlarının maaş artışları ve özlük haklarına ilişkin başlayan Kamu İşveren Kurulu ile Kamu Çalışanları Sendikaları arasında gerçekleşecek Toplu Sözleşme görüşmelerinin emeklileri kapsamaması üzerine Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe bir açıklama yaptı.

Referandumda verilen sözler unutuldu!

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa referandumunun propaganda araçlarından birisinin, emeklilerin toplu sözleşmeden yararlanması olduğunu hatırlatan Yeşiltepe “Demokratik taleplerin karşılanması anlamına gelen bu argümanı ufak değişikliklerle paketinin içine serpiştiren iktidar, Anayasa değişikliğinin kabulünden sonra, bu vaadini unuttu ve gereğini yerine getirmedi. Zira emekliler Toplu Sözleşmeden yararlanacak dediği, Kamu Çalışanları Sendikaları ile yapılan Toplu Sözleşmede, Kamu çalışanlarının çıplak aylıklarına yapılmak üzere, belirlenmiş olan maaş artış oranlarının, altı ayda bir Kamu Çalışanı emeklileri ile onların dul ve yetimlerinin aylıklarına yansıtılmasından başka bir şey değildir.” dedi.

Toplu sözleşmenin yalnızca maaş artışını değil aynı zamanda, kamu çalışanlarının sosyal ve özlük haklarının tümüne ilişkin olduğunu belirten Yeşiltepe, kurulan bu masanın sakat olduğunu, çalışanlar için iktidar yanlısı konfederasyon ile yapılacak görüşmelerin emeklilerin taleplerini ve temsiliyetini karşılamayacağını dile getirdi.

“Kamu çalışanlarının gerçek temsilcisi KESK’tir.”

Emekli-Sen olarak fahri üyesi oldukları KESK’e ilettikleri taleplerinin, KESK tarafından Devlet Personel Başkanlığı’na iletildiğini, bu sayede emeklilerin sorunlarının masaya yatırılacağını vurgulayan Sabahattin Yeşiltepe, “Toplu Sözleşme süreci boyunca, sendika olarak emeklilerin sorunlarının gündeme taşınması ve çözüm taleplerimizin ilgili yerlere iletilmesi amacıyla, çeşitli eylem ve etkinlikler yapacağız. Yine KESK’in bu süreç boyunca yapacağı merkezi ve yerel eylem ile etkinliklere etkili bir şekilde katılacak ve mücadeleyi birlikte yükselteceğiz.” dedi.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler