25 Nisan 2018, Çarşamba

Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Olunur

4 Eylül 2016, Pazar 15:26

     


  Boyun, bağlı bulunduğu vücudun hareketlerini düzenleyen, yaşamsal faaliyetlerine uygun hareket edilmesini sağlayan bir bağlaç görevi görerek beyin ile vücudu birbirine ekler. Beyin tüm vücudu komuta eden bir merkezdir. Boyun sağa, sola, yukarı ve aşağıya başın dönmesini sağlayarak gözün her yeri kolayca görmesini sağlayan hareketli bir yapıya sahiptir. Boyun fıtığı tedavisi teknolojinin hızla gelişmesiyle çok seçenekli ve ameliyatsız tedavi edilebilir hale gelmiştir. Boyun fıtığı bilindiği gibi boynun içindeki kıkırdak eklemlerin arasında bağlar bulunmaktadır. Bu bağların sürekli bir yöne bakılması halinde kayganlık özellikleri kaybolmaktadır. Nedir bu belli yöne bakmak? Örneğin dantel yapmak başın sürekli öne doğru eğilmesini gerektirir. Özellikle ev hanımları ve masa başında çalışanların boyun fıtığı olma ihtimalleri epeyce fazladır.

                Ülkemizde bel ve boyun fıtığı tedavisinde teknolojinin en son imkânlarından yararlanılarak tedavi yapan Marmara Ağrı Merkezi hastalığın hangi evrede olduğunu tespit ederek o sekmeden başlayarak tedavi sürecini başlatmaktadır. Bel ve boyun fıtığına karşı bel ve boyun koruyucular kullanılması da fıtık oluşumunu engellemektedir. Bel ve boyun fıtığı oluşumu sürecindeki şiddetli ağrılar ve hareket zorluğu çeken kişilerin bel ve boyun gibi hareketi kısıtlayacak organların bir uzman nezaretinde tedavi edilmesi tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Hasta ve doktor ilişkisini her zaman ana madde kabul eden Marmara Ağrı Merkezi hastalarına teknolojinin en son getirileriyle hizmet vermektedir.

                Bel fıtığı beldeki omuriliklerin arasındaki bağ dokunun kıkırdakların dışına çıkmasıyla yaşanan bir hastalıktır. Hasta bu oluşumda eğer eğilmişse doğrulamaz. Yataktaysa kalkamayacak derecede hareket güçlüğü çeker. Hareket etmeye çalıştıkça şiddetli bir ağrı duyulmaktadır. Bu ağrı gitgide artmaktadır. Bu hastanın acilen vakit kaybetmeden alanında iyi bir uzmana görünmesi gerekmektedir. Bel fıtığı sanılanın aksine belin içerisinde tümör değildir omur kemikleri arasındaki bağ dokunun sürekli aynı harekete maruz kalmasından dolayı kayganlığını kaybederek dışa taşması sonucu oluşmaktadır. Omur kemikleri arasındaki bu bağ dokunun sürekli olarak kayganlığını koruması için sağlıklı yaşam koşullarında bir hayat sürülmesi çok önemlidir. Vücudun işlevini bozacak her türlü zararlı alışkanlık ve hareketlerden uzak kalınması gerekmektedir. 
Son Eklenen Haberler