21 Haziran 2018, Perşembe

ALÇEP: “KİRLETMEYİN, BURADA İNSAN YAŞIYOR”

6 Haziran 2016, Pazartesi 06:30

     


Başkanlığını Şennur Yüksel Bal’ın yaptığı ALÇEP (Aliağa Çevre Platformu) sosyal medya hesabında yayınladığı mesajda, Temiz Hava Hakkı Platformu'nun bir hafta süreyle Aliağa'da belli noktalarda yaptığı 24 saatlik parçacık madde ölçümlerde; pm 2,5 değerlerinin, Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin 2,6 katına kadar yükseldiğinin saptandığını bildirdi.

Yayınlanan mesajda, giderek kirlenen dünyada, geçtiğimiz yılsonu Paris’te bir İklim Zirvesi (COP21) gerçekleştirdiği belirtilerek, Türkiye ile birlikte 196 ülkenin katıldığı zirvede, bütün ülkelerin oy birliği ile karar aldığı; “fosil yakıtlarının kullanımı sınırlandırıp, sera gazı emisyonlarını azaltılarak küresel sıcaklık artışının 1,5 ila 2 derecede kalması için çaba gösterilmesini” içeren hukuken bağlayıcı bir karar alındığı vurgulandı. Anlaşmada, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddelerin öne çıktığının belirtildiği mesajda, “Anlaşmanın ‘tarihi’ olarak nitelendirildiği zirvede ‘İddialı bir evrensel anlaşma üzerinde uzlaşı sağladık’ yorumları yapıldı. Bu kararla bütün Dünyadaki Ekolojistler, Çevreci Örgütler pek çok ülkede eş zamanlı ‘Fosil Yakıtlardan Kurtul’ eylem kararı aldılar. Türkiye’deki ekoloji örgütleri ise tüm dünya ile eş zamanlı yapılacak bu eylemin Aliağa’da yapılmasını kararlaştırdıktan sonra, 15 Mayıs’ta Ilıpınar köyünde ‘Kömürden Kurtul, Geleceği Kurtar’ eylemi gerçekleştirildi. ALÇEP (Aliağa Çevre Platformu) olarak: eksiklikler olsa da, en son kitlesel olarak 2012 yılında yaptığımız ‘Termik Santrale Hayır’ mitinginden sonra, 15 Mayıs’ta Türkiye’nin pek çok il ve ilçelerinden çevre örgütleri, yaşam savunucularının katıldığı önemli bir eylem gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz” denildi.

“8 TANE TERMİK SANTRALİN PROJESİ DERHAL DURDURULMALI”

Yayınlanan mesajda, Mayıs ayı içerisinde; Temiz Hava Hakkı Platformu'nun bir hafta süreyle Aliağa'da belli noktalarda yaptığı 24 saatlik parçacık madde ölçümlerde; pm 2,5 değerlerinin, Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin 2,6 katına kadar yükseldiğinin saptandığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi, “Bu yükselmenin özellikle akşam saatlerinde yoğunlaşması, sanayi tesislerinin emisyonlarını akşam saatlerinde arttırdığı şüphesi doğurmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda yapılan 2011 yılı ölüm nedenleri ile ilgili bir tez çalışmasında Aliağa'da 15-29 yıl yaşamış olanlarda kansere bağlı ölüm riski 15 yıldan daha az yaşamış olanlara göre 4.7 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bunun Aliağa'da pm 2,5 değerlerindeki artışla bağlantıları bilimsel olarak ortaya konulmalıdır. Aliağa'da düzenli ve kesintisiz 24 saat, hava kalitesi ölçümlerine biran önce başlanmalı ve sanayi tesislerinden atmosfere yayılan emisyonlar için gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Aliağa'da bu kadar kirlilik varken, yeni yapılması düşünülen ve halk sağlığı için ciddi tehdit unsuru olan 8 tane termik santralin projesi derhal durdurulmalı, enerji üretiminde fosil yakıtlar yerine, yenilenebilir ve sürdürülebilir kaynaklardan, ihtiyacımız kadar ve doğa ile dost enerji projeleri hayata geçirilmelidir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ALÇEP olarak; zaten havası, suyu, denizi yeteri kadar kirli olan Aliağa’da, daha fazla kirlilik istemediğimizi, bunun için daha çok bilgilendirme etkinlik ve toplantılar yapılmasını, bütün halkın bu etkinliklere katılımının çok önemli olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz. Aliağa ağır sanayi bölgesi diye bütün kirli sanayinin Aliağa’ya kurulmasına, var olanların ise daha da kirletmesine “Burada İnsan Yaşıyor” diyerek karşı çıkacağımızı belirtiyoruz. Geçmişte şöyle yaptık böyle yaptık demeden, ‘Gelecekte nasıl bir Aliağa’da yaşayacağız?’ı öne alan, en başta havamız, denizlerimiz ve toprağımız olmak üzere her türlü kirlilikle mücadeleyi esas alan, daha temiz ve yaşanabilir bir Aliağa, Türkiye ve Dünya için, 12 Aralık 2015 tarihinde Paris’te Alınan kararların takipçisi olacağımızı belirtiyor, Zeytinli Park’ta çocuklarımızın ve torunlarımızın koşturup oynayabileceği bir Aliağa’da yaşama umuduyla, sağlıklı günler diliyoruz.”

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler