17 Temmuz 2019, Çarşamba

BORÇLANMA TALEBİ KIL PAYI KABUL EDİLDİ

9 Ağustos 2018, Perşembe 06:20

     


Aliağa Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısında, belediyeye 16 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verilmesini kapsayan madde, meclis üyelerinin 12 red oyuna karşılık 13 kabul oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi.

Aliağa Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Meclis salonunda yapılan toplantının gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ve gündem dışı önergeler yer aldı.

BİR ÖNCEKİ TOPLANTI TUTANAĞINA RED

Ağustos ayı meclis toplantısı, Temmuz ayı meclis toplantı tutanağının okunup oylanması ile başladı. Temmuz ayı toplantısında yaşanan gerilimle ilgili konuşan Belediye Başkanı Serkan Acar, böyle olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Tutanak ile ilgili söz alan CHP Grup Başkanı Erol Güngör, “Tutanakta geçmeyen şeyler var. Bunların kayıt altına alınmasını istiyorum. O günkü meclis toplantısında meclisimize yakışmayan şeyler oldu. Hakaretler oldu, meclis üyeleri için “şerefsizler” kelimesi kullanıldı. Bunlar tutanaklarda yok. Bu ifadelerin de kayıt altına alınmasını istiyorum.” dedi. Ak Parti grubu adına söz alan Mustafa Uzunoğlu da benzer açıklamalarda bulunarak Temmuz ayı meclis toplantısında kullanılan çirkin ifadelerin kayıt altına alınmasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından Temmuz ayı meclis toplantı tutanağı 11 kabul, 14 red oyuyla oy çokluğu ile reddedildi.

16 MİLYON TL’LİK BORÇLANMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Mecliste ilk olarak başkanlıktan gelen önergeler oylandı. Başkanlıktan gelen önergeler ilgili komisyonlara havale edildi. Üniversite, toplu konut alanları ve sanayi yatırımlarının önünü açabilmek adına alt ve üst yapı işleri ile sosyal donatı alanlarının ivedilikle tamamlanması için ihtiyaç duyulan 16 milyon TL’lik borçlanma yetkisini kapsayan madde, meclis üyelerinin 12 red oyuna karşılık 13 kabul oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NE YER TAHSİS EDİLECEK

Başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesinin ardından komisyondan gelen raporların oylanmasına geçildi. Komisyonlardan gelen raporların tamamı komisyonlardan geldikleri şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi. Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün talebine istinaden; Üniversitenin ilgili fakültelerinin eğitim-öğretim ve bölgedeki sanayi tesislerinde staj uygulama çalışmaları ile sanayi çevreleriyle birlikte yürütülecek ar-ge çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla belediye mülkiyetindeki bir yerin tahsis edilmesi ve aynı yerde ihtiyaçların karşılanması amacıyla da Biyolojik Arıtma Tesisi faaliyetlerinin de yapılacağı bir yerin tahsis edilmesi hususlarını kapsayan madde komisyondan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi.

38 MİLYON 575 BİN TL EK BÜTÇE

Aliağa ilçe sınırları içerisindeki alt yapı ve diğer yatırım, hizmet ve diğer sosyal hizmet faaliyetlerinin yürütülebilmesi için yetersiz gelen bütçe tertiplerine Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.maddesinin ilgili hükümleri gereği, yeni gelir kaynakları bulunduğundan ek bütçe yapılması hususunun oybirliği ile kabul edildiğine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu doğrultusunda 38 milyon 575 bin liralık ek bütçe yapılmasına karar verildi.

ZÜLKÜF KOÇOĞLU, “ÜNİVERSİTEYE KARŞI DEĞİLİZ”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Ulviye Öztürk, Aliağa’daki giderek artan hava kirliliğine değindi. Öztürk, bu konuda ilgili kurumların gerekli hava ölçümlerini yapmaları ve kirliliği azaltacak tedbirler alması gerektiğini vurguladı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Zülküf Koçoğlu da, Temmuz ayı toplantısında 50 milyon TL’lik borçlanma talebine red oyu verdikleri için Ak Parti Grubu olarak Aliağa’ya üniversite yatırımlarının yapılmasına karşıymış gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını ancak bunun doğru olmadığını dile getirdi. Koçoğlu, konuyla ilgili somut adımlar atıldıkça gerekli borçlanma taleplerine destek verebileceklerini söyledi. Aliağa Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclisi, oturuma katılmayan meclis üyelerinin mazeretinin kabul edilmesi ve bir sonraki meclis oturumunun 4 Eylül Salı günü saat 18.00’de yapılmasına karar verilmesi ile son buldu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler