19 Eylül 2018, Çarşamba

ÖDENEK AKTARIMI KABUL EDİLDİ

9 Eylül 2017, Cumartesi 06:48

     


Aliağa Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda, Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ödenek tertiplerine aktarma yapılması ile ilgili komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi.

İlk birleşimi 5 Eylül Salı günü yapılan Aliağa Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Serkan Acar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Aliağa Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda ilk oturumda İmar Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen maddeler görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2017 Mali Yılı içerisinde ödeneği yetmeyeceği anlaşılan ödenek tertiplerine aktarma yapılması hususu komisyondan geldiği şekliyle oybirliği ile kabul edildi. İmar Komisyonuna gönderilen “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Örgütlenme, Görev, Yetki ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik” ile “Yapı Kontrol Müdürlüğünün Örgütlenme, Görev, Yetki ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmeliği” de komisyondan geldiği şekliyle oybirliği ile kabul edildi.

ÖZTÜRK, “ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAD SAFHADA”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ulviye Öztürk, önceki gün Yeni Foça Karayolu üzerindeki bir sanayi tesisinde meydana gelen yangını hatırlatarak, Aliağa ve çevresindeki çevre kirliliğine değindi. Öztürk, “Geçmiş dönemlerde meclis gündeminde Aliağa’da sanayiden kaynaklı hava kirliliğinin olduğunu gündeme getirmiştik. Sanayi kuruluşlarından kirlilik yapılmamasını rica etmiştik. Ama maalesef hiçbir düzelme yok. Aliağa’ya hava kirliliği ölçüm cihazı konacaktı. Ama konuldu mu bilmiyorum. Eğer konulduysa, hava kalitesi ölçüm sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Aliağa Belediyesi’nin sanayi kuruluşlarını çevre kirliliği açısından denetleme yetkisi yok. Ben denetleme yetkisi olan kurumlara ve bu kirliliğe sebep olan sanayi kuruluşlarına sesleniyorum. Hava kirliliği had safhada, toprak kirliliği had safhada. Bu böyle olmaz. Yaşam hakkı kutsaldır. Biz sanayiye karşı değiliz. Ama istihdam oluşturuyorlar diye de insanların sağlıklı yaşam hakkını ellerinden almaya hakları yok. Buraları hangi kurumların denetlemeye yetkiliyse görevlerini tam yapsınlar.” diye konuştu.

ACAR, “BU SORUNUN ÜZERİNE GİTMELİYİZ”

Ulviye Öztürk’ün söylediklerine katıldığını, bu konuda tüm meclis üyelerinin hemfikir olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Serkan Acar da , “Ulviye Hanım’ın değinmiş olduğu konu, önemli bir sorunumuz. Hepimizin hemfikir olduğu bir sıkıntı. Arefe günü ve bayram sabahı Horozgediği Köyü’ndeki vatandaşlarımız çevre kirliliğinden kaynaklı bazı sorunlar yaşadılar. Arefe günü akşamı biz tutanağımızı tuttuk, tespitimizi yaptık. Bu tutanakları da ilgili kuruma gönderdik. Hep birlikte bu sorunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Evet, sanayiciler ülke ekonomisi için önemli, istihdam için önemli ama çevre de en az onlar kadar önemli. Hepimiz Aliağa’da yaşıyoruz. Herkesin özenli davranmasına ihtiyaç var. Bu konuda ilgili kurumların Aliağa’nın özelliği olması vesilesiyle çok daha önem arz edecek şekilde buraya dikkat etmesi gerektiği kanaatindeyim.” dedi. Toplantı, dilek ve temennilerin ardından toplantıya katılmayan meclis üyelerinin mazeretlerinin oylanması ile sona erdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler