BALBAY: "ALİAĞA’YI KİRLİ SANAYİYE, RANTA KURBAN ETMEYİN"

10 Ağustos 2017, Perşembe 06:21

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz'ın Çaltılıdere köyündeki değerlendirme toplantısına katılan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Aliağa’da yaptığı incelemeler sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Aliağa üzerine yaptığı incelemeler sonrası yaptığı açıklamada Balbay, Aliağa ilçesinin bir yandan ranta bir yandan da ağır sanayi kirliliğine kurban edilmekte olduğunu belirterek, "Bu güzel ilçemize kıymayın" dedi.

Çaltılıdere’de arsanın tartışmalı satışıyla ilgili konuşan Balbay, "Sayın Durmaz buradaki 600 bin metrekarelik belediyeye ait arsanın yok pahasına devredilmesine, bu işlem yapılmadan önce müdahale etti, uyardı. Ancak pazarlık çok daha önceden yapılmıştı. Deniz kıyısındaki bu arsanın İstanbul'dan gelen, daha önce bölgede herhangi bir yatırımı olmayan bir kişiye adeta hediye olarak devredilmesi, önümüzdeki dönem benzer gelişmelerin olacağını gösteriyor" dedi.

“Ankara’daki AKP-MHP ortaklığı Aliağa’da da mı sürüyor?”

Balbay, "Bir tarafta rafineri, bir tarafta her türlü kirliliği barındıran gemi söküm tesisleri, bir tarafta ağır sanayi, bir taraftan güzelim koylar ve turizm. Hükümet buraya en büyük yatırım olarak da Türkiye'nin en büyük cezaevini uygun gördü. Bütün bunların üstüne şimdi Çaltılıdere köyü çevresinde kamuoyuna açıklanmayan bir plan işliyor. MHP'li belediyenin İstanbul'dan gelen bir kişiyi birkaç gün içinde deniz kıyısında 600 bin metrekarelik arsa armağan etmesi hayra alamet değil. Belli ki dışarıdan gelip bu arsayı alan kişi burada yakın gelecekte ne olacağını biliyor. Bu durumda insanın aklına şu soru geliyor; acaba Ankara'daki AKP-MHP ortaklığı yerelde de mi var." sorularını sordu.

Aliağa gibi bölgeler için uzun vadeli, yerel halkın da pay alacağı stratejik planlar yapılması gerektiğini söyleyen Balbay, "Bu topraklar, bu vatan bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Onlara temiz ve herkesin yararlanabileceği bir çevre bırakmak zorundayız. Yeter artık, Aliağa'ya daha fazla hor kullanmayın" diye konuştu.

(EREN SARAN)