24 Ocak 2019, Perşembe

PKK PROPAGANDASI YAPAN KADIN ALİAĞA’YA TATİL İÇİN GELMİŞ

11 Eylül 2018, Salı 06:42

     


Avrupa'da Türkiye aleyhine faaliyet yürüttüğü, konferans ve etkinliklerde Türkiye'yi kötüleyerek PKK/KCK'nın propagandasını yaptığı iddia edilen kadının İzmir'in Aliağa ilçesine gelerek akrabalarının yanında tatil yaptığı ortaya çıktı.

İzmir Adnan Menderes Havalimanında MİT ve polisin düzenlediği ortak operasyonla Avusturya'ya gitmek üzereyken yakalanan kadının, Avrupa'da katıldığı konferanslarda Türkiye'yi kötülediği halde İzmir'e tatil için geldiği belirlendi. Edinilen bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında terör örgütü PKK/KCK'nın Avusturya'da bulunan dernek yöneticilerinden olduğu iddiasıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanında yakalanan H.Y'nin, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesindeki işlemleri sürüyor.

Türkiye'yi kötü göstermek için algı oluşturduğu saptandı

İstihbarat kaynaklarınca, Türkiye aleyhindeki faaliyetlerini rahatça sürdürebilmek için 2002 yılında Türk vatandaşlığından kendi isteğiyle çıktığı tespit edilen H.Y'nin, bu tarihten sonra Avusturya vatandaşı olarak katıldığı konferanslarda Türkiye'yi kötü göstermek, zor durumda bırakmak için algı oluşturduğu saptandı. H.Y'nin, Avrupa'nın değişik kentlerinde Türkiye aleyhine organize edilen terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan posterleri ve örgütün sözde bayraklarının yer aldığı miting ve yürüyüşleri de organize ettiği iddia edildi.

Fotoğraf ve videolar incelemeye alındı

PKK/KCK'nın amaçları doğrultusunda faaliyet gösterdiği belirlenen dernekte yönetici olduğu ileri sürülen H.Y'nin, sivil toplum kuruluşu faaliyeti olarak gösterilen konferanslarında Türkiye aleyhine konuşmalar da yaptığı öne sürüldü. H.Y'nin katıldığı yürüyüş ve konferansların fotoğraf ve videoları da güvenlik güçlerince incelemeye alındı.

Kötülediği ülkeye tatile gelmiş

Bu arada, Avrupa'da Türkiye aleyhine faaliyet yürüttüğü iddia edilen H.Y'nin İzmir'in Aliağa ilçesine gelerek akrabalarının yanında tatil yaptığı ortaya çıktı. H.Y'nin tatil için geldiği İzmir'de akrabalarıyla vakit geçirdiği, denize gittiği ve eğlencelere katıldığı belirlendi. Terör örgütü PKK/KCK'nın Avusturya'da bulunan dernekleri içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği tespit edilen H.Y, MİT ve polisin önceki gün İzmir Adnan Menderes Havalimanında düzenlediği ortak operasyonla yakalanmıştı.

(AA)  
Son Eklenen Haberler