19 Haziran 2019, Çarşamba

İZENERJİ İŞÇİLERİNİN EYLEMİNE DESTEK

12 Ocak 2019, Cumartesi 06:33

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapmak isteyen İZENERJİ işçilerine polis sert bir şekilde müdahale etti. Müdahalenin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu ise İZENERJİ işlerinin yanında olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İZENERJİ'de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No'lu Şubesi’nin yetkisine yaptığı itiraz nedeniyle sendika tarafından yapılacak eyleme polis müdahale etti. Açıklamaya katılan Genel-İş'e bağlı şube yöneticileri ve işçilere gaz ve jopla müdahale eden Çevik Kuvvet ekiplerinin şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin de bulunduğu 15 Genel-İş üyesi işçi gözaltına aldığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Büyükşehir belediyesinden açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama olayla ilgili açıklama yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması şu şekilde, “ DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın bugün sabah saatlerinde gerçekleştirdiği basın açıklaması sırasında yaşanan polis müdahalesi, bazı yayın organlarında okuyuculara "İzmir'de işçiler belediye binasını bastı" başlığıyla servis edilmiştir. Bu iddia kesinlikle doğru değildir. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında sıkılan biber gazından kaçan işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasına sığınmıştır. Olay bundan ibarettir. Ayrıca ulusal yayın yapan bir internet sitesinde bu olayla ilgili haberde yer alan "Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu istedi, polis işçilere saldırdı" başlığı ve içeriğindeki "Eyleme Başkan Aziz Kocaoğlu engel olmak istedi" cümleleri kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tıpkı geçen 15 yılda olduğu gibi, sendikanın bugün yaptığı basın açıklamasına da asla müdahil olmamış, engelleme gibi bir tavır içine girmemiştir. Bunu en iyi bilen de sendika yöneticileridir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”.

İşçilere platformdan destek

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu İZENERJİ işçilerine yönelik polis müdahalesini eleştirdi. Gözaltına alınan işçilerin bir an evvel serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Platform "Toplu sözleşme yapma yetkisine keyfi bir şekilde itiraz edilen Genel İş Sendikası 2 No'lu Şube'de örgütlü İZENERJİ işçilerinin basın açıklamasına yapılan polis müdahalesini kınıyor, toplu pazarlık yapma hakkına sahip çıkan işçilerin yanlarında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler