HAYAT KURTARAN ‘ROBOT’ ALİAĞA’DA

12 Ekim 2016, Çarşamba 06:06

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kısa süre önce hizmete aldığı 118 yeni araç içinde yer alan, Türkiye’de ilk defa İzmir İtfaiyesi’nde kullanılacak olan insansız robotik araç, endüstriyel ve kimyasal yangınlar konusunda yoğun risk taşıyan Aliağa’da hazırda bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yangın ve afetlere hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edebilmek amacıyla İzmir İtfaiyesi’nin filosunu genişletti. Türkiye’de tek olan robotik araç sayesinde İzmir İtfaiyesi, endüstriyel ve kimyasal yangınlara hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde müdahale edebilecek. Robotik araç, 2 ton su ve 300 litre köpük kapasitesine sahip. Uzaktan kumandalı sistemle çalıştırılan araç, yaklaşık 3 kilometre uzaklıktan kontrol edilebiliyor. Yangın anında oluşabilecek patlamalarda, tanker kazalarında itfaiye erlerinin can güvenliğini sağlamak amacıyla üretilen robotik araç, ön yüzeyinde bulunan kıskaç ile hem cisimleri kırıp kaldırabiliyor hem de metalleri parçalayabiliyor. Alevlerin içinde belirli bir ısıya gelince, fıskiyelerle üstüne su püskürterek kendini korumaya alıyor.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA İZMİR İTFAİYESİ’NDE KULLANILACAK

118 adet yeni itfaiye aracını bünyelerine katarak İzmir İtfaiyesi’nin filosunu donanım bakımından daha da genişlettiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürü İsmail Derse, “Yenilenen filomuz, deneyimli, eğitimli, itfaiye erlerimiz sayesinde 49 itfaiye grubumuzla her zaman İzmirlilerin yanındayız” dedi. Türkiye’de ilk defa İzmir İtfaiyesi’nde kullanılacak olan robotik araç hakkında da bilgiler veren İsmail Derse, “Robotik araç endüstriyel ve kimyasal yangınların yaşanabileceği yoğun risk taşıyan Aliağa bölgemizde hazırda bekliyor. Tank benzeri yapıya sahip olduğundan, sadece düz alanlarda değil engebeli alanlarda da kullanılabiliyor. Önünde bulunan kırıcı aletle birlikte birçok nesneyi zaman kaybetmeden kırıp kaldırarak itfaiye erlerine yer ve yol açabiliyor. Üzerinde bulunan 7 kamera ve ön kısmındaki kameranın zoomlama özelliğinden dolayı, olay yerinden alınan görüntüleri taşınabilir led ekrana iletebiliyor. Böylece personellerimiz olayın kurgusunu hızlı bir biçimde derleyip, planlayıp müdahale edebiliyor” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)