131019098
23 Eylül 2021, Perşembe

ATATÜRK’ÜN ALİAĞA’YA GELİŞİ KUTLANDI

14 Nisan 2021, Çarşamba 06:56

     


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aliağa Şubesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yurt seyahatleri sırasında Aliağa'ya gelişinin 87. yılında andı. ADD Aliağa Şubesi’nin organize ettiği törenin, Aliağa’da kurumlar tarafından sahiplenilmesi ve resmi bir tören olarak kutlanılması gerektiği vurgusu yapıldı.

Atatürk İlkokulu önünde gerçekleştirilen 13 Nisan Atatürk'ün Aliağa'ya Gelişinin 87. yıldönümü etkinliğine, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aliağa Şubesi Başkanı Suat Kıvılcım Çağan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP Aliağa İlçe yöneticileri, meclis üyeleri ve partililer, DİSK’e Bağlı Emekli Sen yönetimi ve Aliağalı vatandaşlar katıldı. Etkinlik saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte, 1920 ve 30'lu yıllara ait Atatürk'ün yer aldığı fotoğraflar sergilendi. ADD Başkanı Suat Kıvılcım Çağan, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, anma töreninin yapıldığı yerde bir anı taşı konması dileklerini ve resmi tören yapılması isteklerini belirterek, o güne kadar Atatürk'ün Aliağa'ya geliş tarihi olan her 13 Nisan'da toplanıp anmaya ve hatırlamaya devam edeceklerini belirtti.

Selim Erkmen araştırmalarını paylaştı

Çağan’ın konuşmasının ardından ADD Yönetim Kurulu Üyesi ve Mali Müşavir Selim Erkmen konuşmasına başladı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 13 Nisan 1934 sabahında, İzmir'den hareketle Bergama, Dikili, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit'i ziyaret ettiğini belirten Selim Erkmen, yapığı araştırmalardan, eski bir fotoğrafta yer alan Atatürk heykelinin üzerindeki yazıya atıfta bulunarak, soyadı kanunundan önce Türk halkının Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını verdiğini anlattı. Mustafa Kemal'i Aliağa girişinde, bugün Eski Garaj diye bilinen yerde Aliağa halkının büyük bir coşku ile karşıladığını ifade eden Erkmen o güne ilişkin tarihi bilgileri paylaşırken, "Burada Aliağalılarla sohbet eden Atatürk, daha sonra Atatürk İlkokulu'nun Fevzi Paşa Caddesi yönündeki kapıda öğrenciler ve öğretmenler tarafından karşılanmıştır. Mustafa Kemal, Menemen ve Bergama'da olduğu kadar, güzergâhtaki köylü halkı tarafından sevinç ve coşkuyla karşılanmıştır.” dedi. Erkmen ayrıca o yıl Atatürk İlkokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin bazılarının isimlerini ve okul numaralarını da sıraladı.

Atilla Sertel, “Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk”

Mali Müşavir Selim Erkmen’in konuşmasının ardından CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel bir konuşma gerçekleştirdi. Sertel, “ 13 Nisan 1934 Mustafa Kemal Atatürk’ün Bergama, Ayvalık, Edremit yolu üzerinden Aliağa’dan geçişinin tarihi bir günü olarak kutlanıyor. Bugünün önemi çok büyük. Türk Ulusunun, barışın ve savaşa girmeden Türk topraklarını korumanın önderi, ‘yurtta sulh cihanda sulh’ diyen önderimizin bu topraklardan geçişinin yıl dönümüdür. Bazıları bunu anlamayabilir. Ama burada bulunan insanlar kadar Aliağa’da yaşayan, İzmir’de yaşayan pek çok insan, Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün buradan geçtiğinin tanıklarıyla beraber bunun anlamının çok büyük olduğunu anlar. Her sene burada çoğalarak devam edecek bu törenin yerel yönetimlerinin de katkılarıyla kutlanması lazım. Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından Andımız okundu.

(ESİN ÇETİN) 







 
Son Eklenen Haberler