4 Temmuz 2020, Cumartesi

İZBAN’DAKİ YENİ UYGULAMAYA TEPKİ BÜYÜYOR

15 Ocak 2018, Pazartesi 07:08

     


İZBAN’da 15 Şubat tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olan kilometre bazlı fiyat uygulamasına tepki gösteren vatandaşlar imza kampanyası başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yılla birlikte toplu taşıma ücretlerine yaptığı yüzde 10’luk zamdan sonra 15 Şubat 2018 tarihinden itibaren de İZBAN'da kilometre bazlı fiyat uygulamasına geçileceğini açıkladı. Uygulamaya göre şehir içi ulaşımda İZBAN'ı kullanacak yolcular 15 Şubat tarihinden itibaren mesafeye göre artan ücret ödeyecek. Ücretler 2,86 TL ile 10,60 TL arasında değişecek.

KARTTAN EN UZAK İSTASYONA KADAR OLAN ÜCRET ÇEKİLECEK

Vatandaşlar, zamlı fiyatlarla beraber, bu yeni sistemin çalışma şeklinin büyük sorunlara sebep olacağı görüşünde. Yeni sistemde yolcular, istasyona girerken kartını okuttuğu zaman karttan en uzak istasyona kadar olan ücret çekilecek. Yolcular varış istasyonundan çıkarken tekrar turnikelerde kartını okutacak ve artan ücret kartına geri yüklenecek.

KARTTA 10,60 TL YOKSA TRENE BİNİLEMEYECEK

Özellikle sabah saatlerinde istasyon çıkışlarında oluşan yoğunluğun bir de insanların turnikelerde sıraya girmesiyle daha da artacağı, istasyondan çıkmanın oldukça uzun vakit alacağı düşünülüyor. Yolcular, kartlarında gideceği mesafe için yeterli bakiye olsa bile, son istasyona gidecek kadar para yoksa İZBAN'a binemeyecek. Örneğin Aliağa'dan İZBAN'a binecek bir kişi sadece bir istasyon sonra inecek bile olsa, eğer kartında 10,60 TL yoksa trene binemeyecek.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Vatandaşlar, kendilerini mağdur edecek olan bu durumun uygulamaya geçilmeden iptal edilmesini ve şu an kullanılan sistemin devam etmesini talep ederek change.org’da imza kampanyası başlattı. Kısa süre önce başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 10 bin kişi destek verdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler