24 Ocak 2019, Perşembe

BÜYÜKŞEHİR YENİŞAKRAN’A ARITMA TESİSİ KURACAK

16 Ocak 2018, Salı 06:37

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, 12 yeni arıtma yatırımına daha başlayacak. İleri biyolojik atık su arıtma tesisi kurulacak yerler arasında Aliağa’nın Yenişakran Mahallesi de yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına yeni bağlanan ilçeler ve bölgelerin gelişen ihtiyaçlarına göre yeni arıtma yatırımlarını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında yayınlanan son Dünya Su Gelişim Raporu’na göre, nüfusuna oranla arıttığı atık su miktarıyla dünya ölçeğinde yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerdeki oranı bile geride bırakan İzmir’de yeni arıtma tesisi yatırımları devam ediyor. Türkiye genelinde 18 tesisle en fazla ileri biyolojik atık su arıtma tesisine sahip il olan İzmir’de, Büyükşehir Belediyesi arıtma sayısına 12 yeni ileri biyolojik atık su arıtma tesisi daha eklemeye hazırlanıyor.

YENİŞAKRAN’DA 3 BİN METREKÜP EVSEL ATIK SU ARITILACAK

Mordoğan, Foça Gerenköy, Kemalpaşa Ulucak, Dikili, Yenişakran, Selçuk, Kiraz, Kemalpaşa Halilbeyli, Kınık, Gölcük ve Beydağ’a arıtma tesisi kurmak için harekete geçen İZSU Genel Müdürlüğü, öncelikle Mordoğan, Kemalpaşa Ulucak ve Foça Gerenköy arıtmaları için ihaleye çıkacak. Kiraz ve Kemalpaşa Halilbeyli arıtmalarının imar planları hazırlandı, uygulama projeleri için çalışmalara başlanıyor. Selçuk arıtma tesisi için imar planı uygulamalarından önce ÇED ve uygulama projesi hazırlanacak. Dikili, Yenişakran, Beydağ, Gölcük ve Kınık atık su arıtma tesislerinin uygulama projeleri ise imar planı çalışmalarının ardından başlayacak. Yenişakran’da yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda yer alacak tesiste yaklaşık 3 bin metreküp evsel atık suyun arıtılması planlanıyor. Tesisle ilgili imar planı çalışmaları sürüyor.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler