28 Mayıs 2018, Pazartesi

FETÖ'DE TANIKLAR DİNLENİYOR

16 Ağustos 2017, Çarşamba 06:57

     


İzmir'de devam eden Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine dönüştürülen salonda görülen 271 sanıklı davanın bugünkü duruşmasına, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, tanık olarak ifade veren Deniz Albay M.K., darbe girişiminin yaşandığı gün Foça Batı Görev Grup Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptığını, o gece FETÖ'nün darbe girişiminin başarısız olması için faaliyetler yürüttüğünü belirterek, olayların başladığı ilk saatlerden itibaren bağlı olduğu birliğin güvenliğini sağlamak için çalıştığını söyledi.

Birliğine bağlı gemilerin seyre çıktığını öğrendikten sonra Donanma Komutanlığı'ndan gemilerin üs ve limanlara dönmesi yönünde mesajın geldiğini, buna ilişkin gerekli yerlerle irtibata geçtiğini anlatan M.K, o gece Foça Deniz Üs Komutanlığı'nın komutasını alan Albay İ.A.K'yla yaptığı telefon görüşmesinde, Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin ile Tümamiral Hasan Nihat Doğan'ın Foça'daki Deveboynu kampından Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı personelince derdest edildiği bilgisine ulaştığını aktardı. Gece yarısından sonra odasına gelen, sözde sıkıyönetim atama listesinde "Batı Görev Grup Komutanlığı" görevine atanan tutuklu sanık eski Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün'den "Yeni görev yerine katılış yapmaya mı geldi?" diye şüphelendiğini söyleyen Albay M.K, gayet sakin bir tavır içerisinde olan Ergün'ü nazikçe uyararak odasına gitmesini istediğini ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyona çıkıp darbe girişimine ilişkin açıklamalarının ardından durumun netleştiğine vurgu yapan Albay M.K., TCG Bodrum gemisiyle seyre çıkan tutuklu sanık eski Foça Batı Görev Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur'u limana dönmesi için ikna etmeye çalıştığını ancak başarılı olamadığını aktardı.

Tanık, 16 Temmuz 2016'da saat 10.00 sıralarında seyre çıkan gemilerin birliğe döndüğünü, TCG Bodrum gemisiyle açılan tutuklu sanıklar eski Tuğamiral Yaşar Çamur, eski Kurmay Albay İlsev Hazır'ın da limana dönmesinin ardından gözaltına alındığını ifade ederek, o gece ölümle sonuçlanan bir olay olmadan görevini yerine getirdiğini beyan etti. Albay M.K, birliğe dönmesinin ardından silah sayımı yaptığını, TCG Bodrum gemisini ve tutuklu sanık Çamur'un odasını kontrol ederek mühürlettiğini aktararak bu durumu da üstlerine rapor ettiğini ifade etti.

(AA) 
Son Eklenen Haberler