19 Haziran 2019, Çarşamba

ALİAĞA’NIN EN BÜYÜK PARKI OLACAK

16 Ağustos 2018, Perşembe 06:36

     


Aliağa’da “Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi”nde çalışmalar sürüyor. Toplamda 96 bin metre karelik peyzaj alanına sahip olacak olan projenin peyzaj çalışmalarının yüzde 50’si tamamlandı.

Aliağa Belediyesi’nin Yeni Mahalle’de Cengiz Topel ile Rumeli Caddesi arasında toplam 110 dönümlük alan üzerine projelendirdiği “Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi”nde çalışmalar devam ediyor. Projede alt yapı işlemleri tamamladı. Dört etaptan oluşan projede bugüne kadar; birinci etapta alana özgü oturma elemanları, aydınlatma sistemleri, yansıma havuzu, kuru dere alanı ile basketbol, tenis, voleybol ve halı saha gibi spor alanları kullanılabilir hale getirildi.

Yüzde 50’si tamamlandı

Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından alana; ıhlamur, defne, süs armudu, lale, meşe, palmiye, manolya, kokoz ve çınar ağaçlarının dikimi yapıldı. Ayrıca çalışmalar kapsamında bugüne kadar yaklaşık 15 bin çalı türü bitkinin dikimi de gerçekleştirildi. Toplamda 96 bin metre karelik peyzaj alanına sahip olacak olan “Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi”nde peyzaj çalışmalarının yüzde 50’si tamamlandı.

Proje tamamlandığında; Aliağa tarihine atıfta bulunan ve çeşitli antik heykellerin yer alacağı Tarihi Yol, 240 araçlık ekogrid otopark, 330 metre uzunluğunda çocuk tren yolu, içerisinde tenis kortu, basketbol, voleybol sahaları, masa tenisi alanları, halı saha, futbol sahası, spor tesisi binası ve izleyicilere hizmet edecek yeterli miktarda tribünden oluşan 23 bin metre karelik spor yaşam alanı, 9 bin 500 metre karelik piknik alanı, Avrupa standartlarındaki oyun grupları ile çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini destekleyecek 9 bin 500 metre karelik çocuk oyun alanı, 4 bin metre karelik trafik eğitim alanı, körfez manzarasının izlenebileceği Kuru Havuzlu Meydan, sanatsal etkinliklerin gerçekleştirileceği 350 kişilik mini amfi, yedi adet satış birimi, iki adet tuvalet, iki adet büfe, kafe- restaurant, bisiklet yolu, Kent Belleği ve Anı Evi, 100 metre kare Kuru Dere ve 340 metre kare yansıma havuzu-yansıma perdesi vatandaşların hizmetine sunulacak.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler