24 Nisan 2018, Salı

‘Kuduz’ doğru, ‘karantina’ yalan

17 Şubat 2017, Cuma 15:58

     


Karakuzu Mahallesi Muhtarı Yamaner, ulusal ve yerel yayın organlarında çıkan mahallenin karantinaya alındığı iddiasını yalanladı.

Karakuzu Mahallesi'nde yaşanan bir kuduz vakası sonrası bölgenin karantinaya alındığı iddiaları asılsız çıktı. Ulusal ve yerel yayın organlarında yer alan haberde Karakuzu Mahallesi'nin karantina altına alındığı iddia edilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Aliağa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ve Karakuzu Mahalle Muhtarı Mehmet Yamaner mahallenin karantinaya alınmadığı söyledi. Yetkililer, sadece kuduz vakası görülen işletmede karantina uygulamasının olduğunu belirtti.

İDDİALAR ASILSIZ

26 Ocak tarihinde Karakuzu Mahallesi'ndeki bir işletmede bir adet inek kuduz nedeniyle ölmüştü. Bunun üzerine Aliağa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından mahalledeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile sokak hayvanlarına aşılama yapılırken kuduz vakasının görüldüğü işletme karantinaya alınmıştı.

Karakuzu Mahalle Muhtarı Mehmet Yamaner, yerel bir yayın organında çıktıktan sonra ulusal medyada da geniş yankı uyandıran mahallenin karantinaya alındığı iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Mahallede herhangi bir karantina uygulaması olmadığını dile getiren  Yamaner, mahalleye hayvan giriş çıkışlarının devam ettiğine dikkat çekti.  
Bilgi aldığımız Aliağa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise mahalleye dönük bir karantina uygulamasının olmadığını sadece işletmenin güvenlik gerekçesiyle işletmenin karantinaya alındığını ifade etti. Müdürlük yetkilileri, yapılan karantina haberinin kurumlarına danışılmadan hazırlandığını belirtti. 
Son Eklenen Haberler