21 Nisan 2018, Cumartesi

ULAŞ, BÜTÇEYİ DEĞERLENDİRDİ

17 Ekim 2016, Pazartesi 06:31

     


Aliağa Belediyesi’nin 2017 Mali Yılı Performans Programını ve 2017 Mali Yılı Bütçe Tasarısı’nı Aliağa Ekspres’e değerlendiren Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Kazım Ulaş, bütçe oylamasında karşı çıktıkları bölümler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bütçe konusunda gazetemize yaptığı değerlendirmede, önce ‘Performans Bütçesi’ni ele alan Kazım Ulaş, 2016 yılı Performans Bütçesi 123 milyon 350 Bin TL olarak gerçekleşirken, 2017’ye bakıldığında tahmini rakamın 118 Milyon 500 Bin TL olduğunu belirtti. Geçen yıla oranla 4 milyon 850 bin TL bir düşüş olduğunu ifade eden Ulaş, “Bu konuya olumlu tarafından bakacak olursak, hedefleri tutturma adına bu yapıldıysa buna olumlu bakıyoruz. Performans bütçesi gelirlerine baktığımızda 2016 yılı 125 milyon TL, 2017 yılı 118 milyon 500 bin TL, burada da 6 milyon 500 bin TL bir azalma var. Bunun nedenini de tam olarak bilemiyoruz” diye konuştu. Ulaş, ayrıca 2016 yılına bakıldığında belediye personel sayısının 98 kişi arttığını belirtti.

“BELEDİYE BİNASININ TAŞINMASI KONUSUNDA ADIM ATILMADI”

Belediyenin 2014-2019 yılları arasındaki stratejik hedeflerine de değinen Kazım Ulaş, “2014-2019 arası stratejik hedefler benim önemsediğim bir konu. Burada hedefler arasında birçok şey sayılıyor. Mahallelere yapılacak olan, ilçe merkezine yapılacak olan birçok stratejik hedefler var. 2,5 yıl içinde bu hedeflere baktığımız zaman birçoğunun yapılamadığını görüyoruz. Stratejik hedeflerde deniliyor ki 2019 yılına kadar mevcut belediye hizmet binası yıkılıp, mevcut demokrasi meydanı ile bütünleştirilip, yeni meydan düzenlemesi yapılacak, trafik probleminin çözümü için yeraltı otoparkı yapılacak. Bu çok güzel bir proje. Bunun gerçekten Aliağa için olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum. Ama baktığım zaman 2,5 yıl içerisinde bununla ilgili atılan bir adım yok. Burada bir parantez açmak istiyorum. Otoparklar direk ilçe belediyesinin görevi değil. Büyükşehir Belediyesi’nin görevi. Ama bu güne kadar baktığımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi birçok ilçede olduğu gibi Aliağa’da da otopark ile ilgili en ufak bir adım atmış değil” diye konuştu.

“ÖZEL KALEM BÜTÇESİ DİĞER İLÇELERE KIYASLA FAZLA”

Gelir bütçesinin gerçekleşme hedefinin yüzde 85 olarak konulduğunu kaydeden Ulaş, “Güzel bir hedef, inşallah bu hedefi yakalarız diye düşünüyorum. Yeni belediye hizmet binası için 7 Milyon TL konmuş. Yeni belediye hizmet binasının sadece proje ihalesine çıktığını biliyoruz. Ondan sonraki akıbetini bilmiyoruz. Bunu da sayın başkana sorduk ama bununla ilgili bir açıklama yapılmadı” dedi. 2017 yılı tahmini bütçesine bakıldığında denk bir bütçe olduğunu, önemli olan konunun da bunu yüksek oranda gerçekleşmek olduğunu vurgulayan Ulaş, “2017 yılı tahmini bütçeye baktığımızda denk bütçe yapılmış. 118 milyon 500 bin TL gelir, 118 milyon 500 bin TL gider. Esas olan da zaten denk bütçe yapmak. Ama önemli olan da bunu yüksek oranda gerçekleştirip tutturabilmek. Bütçenin geneli oybirliği ile geçti. Bizim karşı çıktığımız Özel Kalem Müdürlüğü bütçesine ayrılan rakamın fazla olduğuydu. Geçen yılki Özel Kalem bütçesi 6 Milyon TL civarındaydı. Bu sene 1 milyon 517 bin TL düşürerek 4 milyon 609 bin 500 TL yapmışlar. Ben diğer ilçelerle kıyasladığımda bu rakamın da fazla olduğunu düşünüyorum. Bunu düzeltmedikleri için biz buna ret verdik” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ BÜTÇESİ YÜKSELTİLMİŞ”

2017 bütçesinde dikkatlerini çeken bir diğer konunun da Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğü bütçesi olduğunu belirten Ulaş, “2016’da 20 milyon 850 bin 050 TL olan Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğünün bütçesi 23 Milyon 7 bin 900 TL’ye yükseltilmiş. Hem gelirde, hem giderde bütçe düşerken Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğünün bütçesinin yükseltilmesini Mecliste eleştirdik. Buna da hayır diyecektik. Bununla ilgili Sayın Başkan açıklama yaptı. Belediye binasının birçok giderinin bu bütçeden karşılandığını, birçoğunun personel gideri olduğunu söyledi. Dolayısıyla bu konuda yeterli bilgiyi aldığımız için buna evet dedik” diye konuştu.

“BAZI TARİFELERDE YÜZDE YÜZE YAKIN ZAM YAPILMIŞ”

2017 tahmini bütçesinde yeni tarife cetvellerinin yer aldığını söyleyen Kazım Ulaş, bazı tarifelere de yüzde yüze varan zamlar yapıldığını belirtti. Ulaş, “Bazı tarife cetvellerinde yüzde yüze yakın, bazılarında yüzde elliye yakın, bazılarında yüzde seksene yakın zam yapılmış. 2016 yılında olmayan fakat 2017’de alınacak olan yeni tarife ücretleri konulmuş. Bunlara birkaç tane örnek vermek istiyorum. Cenaze aracından kilometre başına alınan para, 2016’da 1 TL, 2017’de 2 TL, yani yüzde yüz bir zam var. Yine otobüs ücretlerine baktığımızda; Aliağa merkez dışı mahallelerden alınacak ücret 20 TL’den 30 TL’ye çıkıyor. Dernek, vakıf vesaire İzmir il dışı için kilometresi 0,75 kuruştan 1,5 TL’ye çıkarılıyor, burada da yüzde yüz zam var. Aliağa için otobüs kiralama ücreti yine dernek ve vakıflara 40 TL’den 60 TL’ye, Aliağa dışı 60 TL’den 80 TL’ye çıkarılıyor. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğüne baktığınız zaman yine oradaki tarifeler arasında yenileri var. Belge bedeli deniyor, 1 adet 4 nüsha 100 TL diyor. Bu da yeni bir tarife, bu yıl konulmuş. Plan ve Proje Müdürlüğü’ne baktığınızda yine yeni tarifeler var. Parsel alanı 100.001 metrekareden 500 bin metrekareye kadar olan parsellerde 15 bin TL, bu yeni. 501 bin metrekareden 1 Milyon metrekareye kadar da 20 bin TL. Bunlar böyle devam ediyor. Ben sadece iki örnek vermek istiyorum. Karayolu geçiş yol izin belgesi, konut ve ticaret alanlarına 500 TL, bu da yeni alınan bir tarife. Akaryakıt depolama alanlarında 1000 TL, yeni alınan vergiler. Bunları da biz eleştiri olarak söyledik” dedi. Özel Kalem bütçesi haricindeki diğer kısımları oybirliği ile meclisten geçirdiklerini ifade eden Ulaş, 2017 performans bütçesi ve 2017 tahmini bütçesinin Aliağa için hayırlı olmasını temenni etti.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler