BESLENME DOSTU CUMHURİYET

17 Kasım 2016, Perşembe 06:33

     


Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam için yürütülen "Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında dün sabah Cumhuriyet İlkokulunda kahvaltı etkinliği düzenlendi. "Mutlu bir yaşam için sağlıklı beslenmeyi seçin" sloganıyla organize edilen etkinlik çerçevesinde Cumhuriyet İlkokulunda eğitim ve öğretim gören öğrencilere sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın önemi vurgulandı.

İlçe Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse ve İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tuğan'ın aralarında bulunduğu yetkililer sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti ve sağlıklı beslenmenin önemini anlattı.

ÖNCE KAHVALTI SONRA SPOR

"Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri sağlık ve mutlu bir yaşam için beslenmenin önemi anlatan duvar gazeteleri, broşürler ve materyaller hazırladı. Öğrencilerin sağlıklı beslenme temalı çizdiği resimler okul koridorlarında sergilendi. Okul içinde ayrıca organik ürünlerin tüketilmesini teşvik eden stantlar kuruldu. Stantlarda yöresel lezzetler, el yapımı salçalar, erişte ve kuru incir gibi ürünler yer aldı.

Sınıflarında kahvaltılarını yaptıktan sonra öğrenciler öğretmenleri ile birlikte spor egzersizleri yaptı. Spor egzersizleri yapan öğrenciler okul bahçesinde renkli görüntüler oluşturdu. Öğrencilerin keyfili görüntüleri gözlerden kaçmadı.

BESLENME DOSTU OKUL NEDİR?

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, "Beslenme Dostu Okul Projesi" ile okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu projeyle obezitenin önlenmesi, hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğinde gerçekleştirilen "Beslenme Dostu Okul Projesi" kapsamında okulların belirlenen kriterlere uyup uymadığı denetleniyor. Bu denetleme sonucunda 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okullara "Beslenme Dostu Okul" sertifikası veriliyor.

(İSMAİL AFACAN)