28 Mayıs 2018, Pazartesi

FUAR BUGÜN AÇILIYOR

18 Ağustos 2017, Cuma 06:23

     


Dünyanın en eski fuarları arasında gösterilen İzmir Enternasyonal Fuarı'nda (İEF) 86'ıncı buluşmaya partner ülke Rusya damgasını vuracak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Ekonomi Bakanlığının himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Şirketi (İZFAŞ) tarafından Kültürpark'ta düzenlenecek İEF, bugün açılacak ve 27 Ağustos'a kadar sürecek. Ana temanın 'enerji' olduğu fuarda, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve 23 ülkeden 12 bakanlık düzeyinde misafir ağırlanacak.

Türkiye'den ise fuara Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılması bekleniyor. Partner ülke Rusya ise fuara hem bakanlık hem firma düzeyinde oldukça geniş bir heyetle katılıyor. Tarihinde ilk kez bir partner ülkenin bin 100 metrekare stant kuracağı fuarda 3'ü bakanlık düzeyinde olmak üzere 241 kişilik Rus heyet buluncak. Türkiye ile Rusya arasında Enerji, Sanayi, Müteahhitlik, Özel Ekonomik Bölgeler ve Turizm olmak üzere 5 iş birliği oturumu gerçekleştirilecek.

Yuvarlak masa toplantısı şeklinde planlanan Turizm İşbirliği Oturumu, yoğun talep görmesi nedeniyle forum halinde düzenlenecek. Rusya'yla olan domates krizinin de görüşüleceği fuarda, Stavropol Bölgesi'nden gelen yetkililer Türkiye'de tarım sahalarında incelemelerde bulunacak. Kurulan bin 100 metrekare stantta Rus heyeti ikili görüşmelerin yanı sıra ülke tanıtımları için sunumlar yapacak. Ekonomi Bakanlığının ev sahibi olduğu fuarda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının da stantları yer alacak.

Kültür ve sanat faaliyetlerine ağırlık verildi

Konserlerin, tiyatroların ve sokak gösterilerinin yer alacağı fuarda, geçen yıla göre kültür sanat faaliyetlerinde artış var. Atatürk Açıkhava Tiyatrosu 86. İEF'te bu yıl Alica Harikalar Diyarı'nı ağırlayacak. Bu sirk tiyatrosunun biletleri ise şimdiden tükenmiş durumda. Sokak gösterilerinde İtalyan gösteri grubu Sonics'in gösterisi Meraviglia Sokak Tiyatrosu ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken gösterilerden olacak. Mogambo Caz Geceleri'nde ise bu yıl yabancı sanatçılar ön plana çıkıyor. Lisa Simone, China Moses ve Della Miles'in sahne alacağı caz gecelerinde Türkiye'den ise Bülent Ortaçgil, Tuna Kiremitçi, Vedat Sakman, Fatih Erkoç, Ferit Orman ve Zuhal Olcay performanslarını sergileyecek. Fuar giriş ücretleri de "İzmirim Kart" ile tam 3 lira, öğrenci 2 lira olacak. Engelli, refakatçi, gazi ve gazi yakınları ile şehit aileleri fuara ücretsiz giriş yapabilecek.

(AA) 
Son Eklenen Haberler