131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

OLAY SAYISINDA YÜZDE 30 DÜŞÜŞ VAR

19 Şubat 2020, Çarşamba 06:48

     


Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, emniyet bünyesindeki iş ve işlemlerle alakalı 2019 yılını değerlendirdi. Uğurtaş, 2019 yılında ilçede yaşanan olay sayısında yüzde 30 oranında düşüş olduğunu ifade etti.

Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, 2019 yılının değerlendirmesini yaptığı bir toplantı düzenledi. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda, Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş ve rütbeli emniyet personelinin yanı sıra; Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Yiyitalp ve ilçedeki basın mensupları ile mahalle muhtarları hazır bulundu.

“Diğer olaylara ayıracağımız zaman artıyor”

İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, toplantıda yaptığı sunumda, emniyet bünyesindeki iş ve işlemlerle alakalı 2019 yılını değerlendirdi. 2019 yılında yaşanan olay sayısının 4194 olaydan 2919 olaya düştüğünü ifade eden Uğurtaş, “İstatistiklerde olay sayısında 1275 azalma olduğunu gördük. Yaklaşık yüzde 30’a yakın düşme var. Olay sayısının düşmesi bizim diğer olaylara ayıracağımız zamanı artırıyor. Kağıt tasarrufu ve iş gücü kaybının önüne geçiyor. Geçen yıl istatistiklerde olay sayısının yüksek çıkması, bizim suçları aydınlatma oranımızın yükselmesinden kaynaklıydı.” diye konuştu. Uğurtaş, uyuşturucu ile ilgili suçlarda da olay sayısının 96’dan 38’e düştüğünü, bu durumun uyuşturucu ile etkin mücadelenin bir sonucu olduğunu vurguladı.

“Alkolden işlem yapılan sürücü sayısı 749’dan 485’e düştü”

Alkollü araç kullanımı adli bir suç olduğunu daha önce de defalarca dili getirdiğini hatırlatan İlçe Emniyet Müdürü Uğurtaş, “Alkol konusunda adli işlem yapılan kişi sayısında yüzde 27 düşüş var. Bu da vatandaşlarımızın bizim yaptığımız uygulamalara gösterdiği olumlu tepkilerin bir sonucu. Tüm sürücülere teşekkür ediyorum, bizim yapmak istediğimizi anladılar. Alkollü araç kullanımından dolayı işlem yapılan sürücü sayısı 749’dan 485’e düştü. Biz, karşılıklı iletişimle bu sorunun çözüldüğünü düşünüyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“Sokaktaki uygulamaların işe yaradığını görüyoruz”

Toplam kaza sayısında da yüzde 12 azalma olduğunu söyleyen Uğurtaş, “Bu da bizim için sevindirici. Alkollü sürücülerin karıştığı kazalarda 2 senede ciddi bir düşüş yaşandı. 2 senede yüzde 100’e yakın bir azalma oldu. Bu da sokaktaki uygulamaların işe yaradığını ve vatandaşın da bu işi desteklediğini, bunun sonucunda da kaza istatistiğinin düştüğünü görüyoruz. Keza maddi hasarlı kazalarda da ciddi bir azalma var.” diye konuştu.

“Yaya öncelikli yol konusu yanlış anlaşıldı”

Açıklamasında yaya öncelikli yol konusuna da değinen Uğurtaş, “Önümüzdeki dönümde el ilanlarıyla, basın yoluyla ve ciddi uygulamalarla yanlış yerlerden geçen yayalara da cezalar yazacağız. Bunun altını özellikle çiziyorum, hep araçlara kusur buluyoruz. Ama trafiği tehlikeye düşüren yayaların da dalgın hareketleri var. Onu engellemek ve farkındalık yaratmak için yayaları da ciddi şekilde uyaracağız. Yayalara yol vermeyen araçlara da kesinlikle ceza yazacağız. Yer işaretlemelerinin bitirilmesini bekliyoruz. O bittikten sonra bu işe daha çok zaman ayıracağız. Bu işi oturtmak gerekiyor. Yaya öncelikli yol konusu biraz yanlış da anlaşıldı. Herkes istediği yerden yola atlamaya başladı. Yanlış yapılıyor. Yayalara öncelik hakkı yaya geçitlerinde. Bunu yaya da sürücü de bilmiyor.” dedi. Uğurtaş, yaklaşık 1,5 saat süren sunumun ardından muhtarlardan ve diğer katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler