19 Eylül 2018, Çarşamba

FETÖ DURUŞMALARI DEVAM EDİYOR

19 Temmuz 2017, Çarşamba 06:16

     


İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, 143'ü tutuklu 270 sanık hakkındaki davaya, Ege Ordusu Komutanlığındaki bazı güvenlik kamerası görüntülerinin izlenmesiyle devam edildi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine dönüştürülen salondaki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, tanık olarak ifade veren S.C, vatani görevini yaptığı sırada FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığını, o gece koğuşta istirahat halindeyken ani müdahale mangasının hazır olması yönünde emir gelmesinin ardından askeri kıyafetlerini giydiklerini ifade etti.

Emri, isimlerini bilmediği bir albay ile teğmenden aldıklarını savunan S.C, hazırlanmalarının ardından silahlığı kilitlediklerini ve buranın anahtarını komutana teslim ettiklerini, sabaha kadar koğuşta beklediklerini ileri sürdü. Davanın sabah ve öğleden sonraki oturumlarında ise darbe girişiminin yaşandığı gece, Ege Ordusu Komutanlığındaki olaylara ilişkin güvenlik kameraları görüntüleri izlendi. Tutuklu sanıklar eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser, eski Albay Oksal Çelik, eski Albay Turhan Özkal, eski Yarbay Mustafa Toklu, eski Yarbay İbrahim Fatih Büyükbaş, eski Binbaşı Recep Kılıç, eski Binbaşı Durmuş Ali Vurkun, eski Yüzbaşı Eser Bingül, eski Üsteğmen Yücel Atıgan ve eski astsubay Adnan Karaman'ın, görüntülerde yer alan Ordu Harekat Merkezindeki eylemleri, sanık ve avukatlara izletildi. Yaklaşık 5 saat izlenen kamera kayıtlarında, karargaha sivil giriş yapan bazı tutuklu sanıkların ilerleyen saatlerde askeri kıyafet giydikleri görüldü.

İddianameden

İddianamede, Fetullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu 267 sanığa, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti. Daha sonra hazırlanan ek iddianameyle 3 kişinin daha dosyaya ilave edilmesiyle sanık sayısı 270'e yükselmişti.

Yargılananlar arasında tamamı TSK'dan ihraç edilen, "Yurtta Sulh Konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, eski NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, eski Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, eski Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, eski Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, eski Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, eski Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, eski İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, eski Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile eski Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.

(AA)  
Son Eklenen Haberler