19 Eylül 2018, Çarşamba

FETÖ DURUŞMASI PAZARTESİ DEVAM EDECEK

20 Temmuz 2017, Perşembe 07:13

     


İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 271 sanık hakkındaki davada ara karar verildi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine dönüştürülen salondaki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı gece, Ege Ordusu Komutanlığındaki olaylara ilişkin güvenlik kameraları görüntüleri izlendi. Tutuklu sanıklar eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser, eski Albay Oksal Çelik, eski Albay Turhan Özkal, eski Yarbay Mustafa Toklu, eski Yarbay İbrahim Fatih Büyükbaş, eski Binbaşı Recep Kılıç, eski Binbaşı Durmuş Ali Vurkun, eski Yüzbaşı Eser Bingül, eski Üsteğmen Yücel Atıgan ve eski astsubay Adnan Karaman'ın, görüntülerde yer alan Ordu Harekat Merkezinin dışındaki eylemleri sanık ve taraf avukatlarına izletildi.

Tutuklu sanık Yılmaz'ın savunması

Hakkında İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava dosyasının bu davayla birleştirilmesi nedeniyle savunma yapan tutuklu sanık eski Astsubay İsa Yılmaz, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olma", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamalarına ilişkin ifade verdi. Yılmaz, darbe girişiminin yaşandığı gece Hava Eğitim Komutanlığında görevli olduğunu, mesai bitiminin ardından evine gittiğini belirterek, çağrılması üzerine birliğine gidp askeri kıyafetlerini giydiğini söyledi. Tutuklu sanık eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş'ın dışarıdan gelmesi muhtemel tehlikelere karşı lojman, birlik, er ve erbaşların güvenliğinin alınması yönündeki emrinin ardından silahlığa giderek zimmetle bir silah aldığını ifade eden Yılmaz, darbe girişiminin hiçbir yerinde olmadığını, TSK'daki emir komuta zinciri içerisinde görevini icra ettiğini ileri sürdü.

Yılmaz, gece yarısı, TRT'de ülkede sözde sıkıyönetim ilan edildiğine ilişkin bildirinin okunması karşısında şaşırdığını savunarak, bu esnada Savaş'ın "1980'den bu yana 36 sene geçmiş. Darbe yapılacak zaman mı şimdi?" diye söylediğini duyduğunu, Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'nun tutuklu sanık Savaş'ı arayarak Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında bazı görevler vermesi üzerine Savaş ile helikoptere binerek Çiğli'ye gittiklerini anlattı.

Çiğli'de karşılaştıkları emniyet mensuplarıyla çatışma yaşanmaması için Savaş'ın emir verdiğini söyleyen Yılmaz, derdest edildiklerini ve kim olduklarını sonradan öğrendiği Tümamiral Hasan Nihat Doğan ile Tümamiral Aydın Şirin'i helikoptere bindirerek birliklerine gönderdiklerini, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığındaki darbe yanlısı bazı askerleri de polislere teslim ettiklerini ileri sürdü. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Yılmaz, 15 Temmuz gecesi, darbe girişiminin karşısında hareket ederek devlet ve milletin yanında olacak şekilde eylemde bulunduğunu, hayatının hiçbir aşamasında FETÖ/PDY ile bağlantılı olmadığını savunarak, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, verdiği ara kararda tutuklu sanık Yılmaz ile tutukluluk incelemesi yapılan 143 tutuklu sanığın bu hallerinin devamına karar verdi. Duruşmanın 24 Temmuz Pazartesi günü devam etmesi kararlaştırıldı.

(AA) 
Son Eklenen Haberler