25 Mayıs 2019, Cumartesi

SERDAR BERK’TEN POŞET DÜZENLEMESİNE DESTEK

20 Kasım 2018, Salı 07:00

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, gelecek yıldan itibaren poşetlerin tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilecek olmasına ilişkin verilmesi öngörülen yasa teklifini olumlu bulduğunu belirterek esnaf ve sanatkar için pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini dile getirdi.

İnsanların alışveriş merkezlerinden ihtiyaçlarından daha fazla poşet aldığını, bunun hem israfa hem de çevre kirliliğine sebebiyet verdiğini söyleyen Başkan Serdar Berk, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çevremize bakıyoruz yollar, dere yatakları, çöp tenekeleri poşet atıklarıyla dolu. Naylon poşetler parayla satılırsa bunun bir ölçüde önüne geçilebilir. Bir poşetin 25 kuruş olması öngörülüyor. 25 kuruş da esnaf için yüksek bir ücret. Esnafa poşette pozitif ayrımcılık yapılması, zincir marketlerde fiyat 25 kuruş olsa bile esnafta 10 kuruşta kalması gerektiğini düşünüyoruz.” Dedi.

“Kese kağıdı ve file yaygınlaşmalı”

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak ve sağlıklı yaşamak için alışverişlerde kese kağıdı, file ve bez poşet kullanma alışkanlığının tekrar kazanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Serdar Berk “Eskiden poşet yerine, tamamen doğal olan kese kağıtları, file kullanılırdı. Pazara hasırdan örülmüş zembille giderdik. Bu sayede insanların yedikleri de içtikleri de sağlıklı kalmaktaydı. Poşetlerin kullanımı çevreye zarar verdiği gibi insanlarımızın sağlığına da zarar vermektedir. Plastikten üretilen ve yaşantımızın her anında kullandığımız sentetik ürünler sağlığımızı, daha sonra da doğayı ve çevremizi tehdit ediyor. Naylonun hammaddesini dövizle ithal ediyoruz. Çok ucuza mal edilen bu poşetler, kalitesine göre gerek kullanım anında gerekse bozulma anında, çevreye ve besinler üzerine yapısındaki kimyasallar sayesinde ciddi etkilere sahip. Ortalama 15 dakika kullandığımız bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için bin yıl gerekir.” diye konuştu.

“Teşvik Edilmeli “

İsrafa yol açmaması ve çevre dostu olması nedeniyle file ve kese kâğıdı kullanımının devletçe teşvik edilmesi gerektiğinin de altını çizen Serdar Berk “Vatandaşlarımızı el birliğiyle poşet kullanımından uzaklaştırmalıyız. Uygulama başladıktan sonra file, bez torba gibi ürünler bir defaya mahsus olmak üzere işletmeler tarafından müşterilere hediye edilmeli. Oda olarak bu konuda katkı sunmaya hazırız” diye konuştu.

(NİMET ERGÜN)  
Son Eklenen Haberler