18 Temmuz 2018, Çarşamba

PETKİM’DE DİRENİŞ SÜRÜYOR

21 Haziran 2017, Çarşamba 07:15

     


PETKİM yönetiminin işçilerin araçlarını kart basmadan içeriye almaması üzerine yaşanan gerginliğin ardından, polisin fabrikadan çekilmesi ve işçilerin araçlarıyla tekrar içeriye girmeye başlamasıyla direniş devam ediyor.

TİS görüşmelerinin tıkanması nedeniyle, eylemlerin başladığı PETKİM’de, salı günü sabah vardiyasına gelen işçiler işbaşı yaparken, gece vardiyasından çıkan işçiler ise fabrikadan ayrılmayarak bekleyişini sürdürdü. İşçilerin önceki gün fabrikaya girememesi nedeniyle gece vardiyası işçileri 24 saat çalıştı. İşveren temsilcilerinin sendikanın içeriden işçi çekme ihtimaline karşı, bazı fabrikalarda üretim kapasitesini düşürdüğü belirtildi. Daha sonra Valiliğin sendikayı aradığı ve Perşembe günü için bir görüşme ayarlayacaklarını söyleyerek aracı olduğu, bunun üzerine pazartesi gecesi itibariyle normal mesai düzenine geçildiği belirtildi. Öte yandan, PETKİM yönetimi, Petrol-İş Baş Temsilcisi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturmaya gerekçe olarak ise eski ismi ‘PETÖS’ yeni adı, “PETKİM Benim” olan işçilerden öneri alma sistemine, işçilerin katılımının engellenmesi gösterildi.

‘Kendi terbiyelerini gözden geçirsinler’

Konu ile ilgili hem giren vardiyaya hem de çıkan vardiyaya bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, sendika olarak şirketteki PETÖS sistemini onaylamadıklarını belirterek, “Bu sisteme öneri vermek bir işçinin kendi ayağına sıkmış olduğu kurşundur. Bu sisteme öneri veren arkadaşlarımızı da uyardık. Eğer benim yaptığım işle ilgili herhangi bir değişiklik yapılacaksa, benim zaten onu yapmam gerekir ve yapıyoruz da, bunun için işveren vekillerine yalakalık yapmama gerek yok” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bu sistemle ilgili bir ödül töreni düzenlendiğini dile getiren Oktay, “Burada ilk günden beri yaşananları biliyorsunuz. Kaymakam devreye girdi, vali devreye girdi ve bir adım atıldı. Bu sabah bir haber aldık. İşveren yetkilileri baş temsilci arkadaşımızı disiplin kuruluna sevk etmişler. Karar henüz bize tebliğ edilmedi ama şunu söylüyoruz, alacak oldukları karar ne olursa olsun bize göre yok hükmündedir. Hiçbir yetkili bizim baş temsilcimizi, temsilci arkadaşlarımızı sendikal faaliyetlerinden dolayı disiplin kuruluna sevk edemez. Kendilerini bir kez daha uyarıyoruz, bu olay toplu sözleşmenin de önüne geçer. Hiç kimse bizi terbiye etmeye kalkmasın. Bizi terbiye etmeye çalışanlar kendi terbiyelerini gözden geçirsinler.” dedi.

‘PETKİM zaten bizim!’

Petrol-iş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay’ın, “Sistemin adı değişmiş, ‘PETKİM Benim" olmuş demesi üzerine bir işçi, “PETKİM bizim zaten başkan” diye bağırdı.

Gün içerisinde görüşlerini aldığımız işçiler, ilk günden itibaren patronun art niyetli davranışları ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler. İşçiler “PETKİM işçisi fabrikasına sahip çıkar, zarar vermez. Bizim derdimiz ücretimize hak ettiğimiz zammı alabilmek. Aramızda oruç tutan arkadaşlarımız var. Sıcaklar bir yandan, uzun saatler mesai yapıyor olmamız bir yandan hepimiz çok gerilmiştik. En ufak bir kıvılcım ateş çıkarabilecek durumda iken buraya polis getirmeleri, karşımıza TOMA çıkarmaları doğru değil. Burada yapılan ayıptır. Saatlerdir insanlar burada direniyor. Sen benim karşıma devletimin polisini getiriyorsun. Bunu bilerek yapıyorlar.” dedi.

Fabrika içerisinde işçilerin iftar yapabilmesi için 800 kişilik yemek hazırlatmak isteyen sendika, PETKİM yönetiminin engel olması üzerine dışarıdan yemek getirmek zorunda kaldı.

‘Bizi açlıkla terbiye edemezler’

PETKİM yönetiminin bu kararını eleştiren işçiler “Söz de o da Müslüman! Hani Azerbaycan ile tek millet iki devlettik? Bizi açlıkla terbiye edebileceklerini zannediyorlar. Hem işçiye parasıyla yemek vermeyip hem de Ramazan ayında bizimle bayramlaşmaya geldiğinde yüzümüze nasıl bakmayı düşünüyorlar” diyerek işverenin bu tutumunu da kabul etmediklerini söylediler.

Sendika yönetimine çevik kuvvet ve TOMA müdahalesi

Eylemin sürdüğü Petkim’in giriş kapısında akşam saatlerinde de polis ve sendika yöneticileri arasında arbede yaşandı. İşveren, eylemden dolayı fabrikanın giriş kapısı kapatıldığı için ürün çıkışı yapamadığı belirterek Emniyet Müdürlüğü’nden kapının açılması için destek istedi. Emniyet Müdürlüğü de fabrikanın giriş kapısına Çevik Kuvvet ekipleri ve TOMA yönlendirdi. Polisin gelmesiyle birlikte kapıda eylem yapan işçiler fabrika içerisine gönderildi. Kapıda ise sadece sendika yönetimi kaldı. Sendika yönetimi, 4 temsilcisinin sendikal faaliyetlerinden dolayı işveren tarafından disiplin kuruluna sevk edildiğini, arkadaşlarının cezaları kaldırılmadan ürün çıkışı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek eylemlerini sürdürdü. Polis ve sendika yönetimi arasında gerginlik yaşandı. Polis, eylemi sürdürmekte kararlı olan sendika yönetimine birer gazı ve coplarla müdahale etti. Öte yandan, sendikal faaliyetlerinden dolayı, sendikanın işyeri baş temsilcisine 15 gün, diğer üç sendika yöneticisine ise 30’ar gün disiplin cezası verildiği öğrenildi. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde sendika ile işyeri arasında kapının açılmasına yönelik pazarlıklar sürüyordu.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler