LİMAN VE LOJİSTİK FUARINDA ALİAĞA KONUŞULDU

22 Kasım 2016, Salı 06:22

     


Aliağa Ticaret Odası (ALTO), “Logitrans Transport Lojistik Fuarı"nda gerçekleştirdiği Aliağa Paneli ile sektörün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi. Liman ve lojistik alanında ulusal ve uluslararası sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği panelde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ile özel sektör temsilcileri, “Aliağa Lojistik ve Yatırım Cazibe Merkezi”, “Liman Hizmet Kalitesinin Arttırılması ve Müşteri Talepleri” ve “Lojistik Yatırımlar Aliağa’ya Nasıl Çekilir?” konuları ayrıntılı bir şekilde işleyerek liman ve lojistik sektörünün yarınına ışık tuttular.

Panel’in açış konuşmasını gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, bölge liman ve lojistik sektörü ile bölgenin sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgi aktardı. Aliağa limanlarının her geçen yıl performansını artırarak yükselişinin devam ettiğini belirten Adnan Saka, “Dünyadaki büyük pek çok limanın geçmişi 1000’li yıllarla dile getirilir. 30 yıl gibi henüz yakın bir geçmişe sahip olan Aliağa limanlarından ise 2016 yılının Ocak-Ekim döneminde 37 milyon 594 bin ton yük hareketi gerçekleşti. 2016 sonunda bu rakamın 50 milyon ton seviyesine ulaşması bekleniyor. Aliağa limanlarına yılın ilk 10 ayında 4 bin 137 gemi geldi ve gemi trafiği bakımından İzmit’ten sonra Türkiye’nin ikinci yoğun limanı konumunda. Yine ilk 10 ayda Aliağa'daki limanlarda elleçlenen konteyner miktarı 531 bin TEU'ya ulaştı. Yakın bir sürede Aliağa’da elleçlenen konteyner miktarının, Alsancak Limanı ile eşit seviyelere ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

KONTEYNER AKTARMA LİMANI HALİNE GELEBİLİR

Bölgede mevcut limanların başarı grafiğini artırmaya devam ettiğini ve yeni liman yatırımlarının da devreye girdiğini ifade eden Saka, yeni yatırımlar gerçekleştiği zaman Aliağa Limanlar Bölgesi kıtalar arası konteyner aktarma limanı haline gelebileceğine dikkat çekti. Aliağa’da sanayi üretimi, enerji yatırımları ile büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını vurgulayan Saka, "Aliağa’daki potansiyeli harekete geçirmek için devlete düşen büyük görevler var. Limanların demiryolu ve karayolu bağlantısının kurulması çok önemli. Limanlardaki büyük yük hareketinin kenti kilitlememesi için bölgenin ihtiyaç duyduğu ulaşım altyapısı ve lojistik merkez yatırımlarının hayata geçirilmesi önem taşıyor. Bu sebeple Aliağa’nın devlet eliyle lojistik olarak planlanmasının ve sanayi altyapı eksikliklerine çözüm üretilmesinin ülkemiz ve yatırımcılar için verimli sonuçların elde edilmesini sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

(NİMET ERGÜN)