21 Nisan 2018, Cumartesi

İNGİLİZ SAVAŞ GEMİSİ ALİAĞA’YA GELİYOR

24 Ağustos 2016, Çarşamba 06:00

     


İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden emekli edilen HMS Illustrious isimli savaş gemisi, sökülmek amacıyla Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde hizmet veren Leyal Gemi Söküm Şirketine satıldı.

İngiliz Kraliyet Donaması'nda uzun yıllar görev yapan HMS Illustrious, 28 Ağustos 2014 tarihinde emekli edilerek filo envanterinden çıkartılmıştı. İngiltere gemiyi satmayı planlamış ancak bu satış gerçekleşmemişti. Bunun üzerine uçak gemisinin hurda olarak sökülmesine karar verildi. The Sun Gazetesi'nin haberine göre motor ve ana sistemleri sökülen uçak gemisi Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde hizmet veren Leyal Gemi Söküm Şirketine 2 milyon 100 bin streline satıldı. Ön anlaşması yapılan satış sonrasında gemi, motorsuz ve üzerindeki teçhizat sökülmüş olarak önümüzdeki günlerde yola çıkarılıp Aliağa’ya getirilerek söküm işlemlerine başlanacak.

TÜRK BAYRAĞI ÇEKMEDİĞİ İÇİN TEPKİ GÖRMÜŞTÜ

Üzerinde dikine iniş-kalkış yapabilen Harrier tipi savaş uçakları ile farklı tiplerde helikopter taşıyabilen gemi, 2008’de İstanbul’u ziyaret etmişti. Türk bayrağı çekmemesi nedeniyle kamuoyunda tepki gören gemide İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip o dönem Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül onuruna yemek vermişti. Uçak gemisi Karaköy’deki rıhtıma bağlanmış ancak bu sırada güvertede AW101 helikopterlerini çeken bir çekici, manevra sırasında kontrolden çıkarak denize düşmüştü. Çekicinin hareket ettirdiği helikopter ise son anda güverteye takılmıştı. Denize düşen çekici, bir gün sonra dalgıçların yaptığı operasyonla çıkartılmıştı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler