19 Eylül 2018, Çarşamba

‘İŞKENCE İDDİALARI MANTIKSIZ VE GÜLÜNÇ’

25 Temmuz 2017, Salı 06:53

     


Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, beraberindeki Ak Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Akbulut ve partisinin il yöneticileri ile Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde görülen FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davanın duruşmasına katıldı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin 144'ü tutuklu 271 sanığın yargılandığı davada, Ege Ordusu Komutanlığı Adli Müşaviri Hakim Albay tanık sıfatıyla ifade verdi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, beraberindeki Ak Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Akbulut ve partisinin il yöneticileri ile davanın duruşmasını takip etti. Duruşmaya ara verilmesi sonrası cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 15 Temmuz gecesi yaşanılanlarla ilgili davayı takip etmek noktasında parti yöneticileri ile birlikte duruşmaya katıldıklarını belirtti. Dağ, “Müdahillik talebinde bulunduk, talebimiz de kabul oldu. Bu davaları zaten avukatlarımız vasıtasıyla takip ediyoruz. Bugün de bizzat duruşmayı takip etmek istedik.” dedi.

‘Bu tiyatroların sonucu onlar için iyi bir şekilde bitmeyecek’

Duruşmalarda, 15 Temmuz’da yaşanan hadiseler ve sonrasında yaşananların tarihi metinler olarak kayda geçtiğini vurgulayan Hamza Dağ, “Her ne kadar uzun zamandır sanıkların duruşmalarda tiyatro oynar noktada hareket ettikleri gözlemlenmiş olsa da açıkçası bu tiyatroların sonucu onlar için iyi bir şekilde bitmeyecek. O gece bu ülkeye, milli iradeye karşı darbe girişiminde olanlar, 250 insanımızı şehit edenler, 2193 insanımızı yaralayıp gazi olması noktasında uğraş verenler eninde sonunda hak ettikleri cezayı alacaklardır. Bugüne kadar ülkemiz ne yazık ki birçok darbeler yaşadı ve darbe yapılması neticesinde darbe yapılanlar yargılandı. Bu gün ise darbeye teşebbüs edenler, darbeye istekli olanlar yargılanmaktadır. Davaların bir kısmı neticelenmeye başladı. Bu davalar neticelendikçe, darbe düşünmeye çalışanlar burada neticelenen kararlardan dolayı bundan sonra bir daha böyle bir şeyi akıllarına bile getiremeyecekler.” diye konuştu.

‘Türk hukuku bunu yemeyecektir’

Dağ, basın mensuplarının soruları üzerine geçtiğimiz hafta gündeme gelen cezaevindeki işkence iddiaları hakkında da konuştu. Daha önce insan hakları örgütlerinde çalışmış birisi olarak birçok işkence davasına girdiğini belirten Dağ, “İşkence ile ilgili müdahil tarafta ve müşteki tarafta çok davalara girdik. Türkiye’de, Ak Parti iktidarları döneminde, işkence pozisyonunda hiç kimse bir işkence olduğunu, sistematik bir takım şeyler olduğunu söyleyemez. Böyle bir iddia çok gülünç bir iddia olur. Şu davanın görülmesinde yaşanılanlar dahi böyle bir şeyin gerçekten çok mantıksız olduğunu gösteriyor. Çünkü bir tanık ifadesiyle dünyanın hiçbir yerinde yarım günlük bir duruşma geçirilmez. Bu günkü tanık ifadesinde tanık 1 saat konuşurken, sanıklar neredeyse 2 saat konuştular. Aslında başlangıçtaki ifadelerinin aynısını söylediler. Tanığın konuşmasından sonra sanıklar savunmasında söylemiş oldukları şeyleri tekrar etmesine rağmen mahkeme heyeti sabırla kendilerini dinliyor. Daha önceki savunmasının sonuna kadar aynısını söyleyerek ilk duruşmanın aynısı gibi savunmasını yapıyor. Onun için bu işkence iddialarının hiçbirinin bir geçerliliği yok. Bu sadece şudur; ilk anki psikolojide, 15 Temmuz’da mağlup olmanın, başaramamış olmanın vermiş olduğu psikolojiyle birçok sanık doğruyu söyledi. O gece yaşadıklarını söyledi. O gece yaşadıklarını onların söylemesi, diğerlerinin inkar etmesiyle ortada sanıklar açısından çelişen ifadeler doğdu. Şimdi onu toparlamaya çalışıyorlar. Doğruyu söyleyen o sanıklar sözüm ona işkence şartlarında bu ifadeleri verdiklerini iddia edip, o ifadelerinden sarfınazar etmeye çalışıyorlar. Türk hukuku bunu yemeyecektir. Çünkü ortada çok bariz yaşanmış hadiseler var. İnşallah en iyi incelemelerle bunlar neticelenecektir.” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler