23 Eylül 2018, Pazar

ZEHİRLENME İDDİASINA AKYILDIZ’DAN AÇIKLAMA

25 Temmuz 2017, Salı 06:52

     


Star Rafinerisi’nde zehirlenme iddiasına Akyıldız Yemek Şirketi’nden açıklama yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde SOCAR’ın Star Rafinerisi inşaatında çalışan işçilerin yemekhanede yedikleri yemek sonrasında zehirlendikleri iddia edilmiş, Çayağzı İşçi Kampı’nda kalan 142 işçi ve sahada çalışan 204 kişinin tedavi gördüğü belirtilmişti.

Yaşanan bu olayın ardından Akyıldız A.Ş yönetimi 24.07.2017 tarihinde bir açıklama yayınlayarak işçilere dağıttı. Açıklamada Star Rafinerisi’nde ülkenin ve dünyanın dört bir yanından işçilere 365 gün 7/24 saat yemek hizmeti verdiklerini belirten Akyıldız A.Ş verilen yemek menülerinin, her ay düzenli olarak yönetici temsilcileri kontrolünde, mevsimlerine ve kalori hesaplamalarına göre hazırlandığını ifade etti.

‘250 kişi etkilendi, 11 kişiye müdahale edildi’

Her gün, sabah, öğle ve akşam olmak üzere 30.000 kişinin yemek yediği şirkette 250 kişinin tıbbi deyimle “etkilendiği”, 11 kişiye de tıbbi müdahalede bulunulduğunu açıklayan şirket, “3 yıla yakındır hizmet verdiğimiz Star Rafinerisi’nde ilk kez karşılaştığımız bu olayın bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Hastane de ayakta tedavi ile gönderilen işçilerden alınan gaita tahlillerinin hepsinin temiz çıktığını belirten Akyıldız A.Ş yetkilileri yaşanan olay sonrası şirketleri bünyesinde yapılan araştırmalardan alınan sonuçları şöyle açıkladı:

*Tüm yemek dağıtım noktalarından devletin yetkili birimlerine yemek ve su analizleri verilmiş, tüm analiz sonuçları temiz çıkmıştır.

*Yemek ve su tahlil sonuçları tüm yemekhane ve kamp ortak kullanım alanlarına asılmıştır.

*Tüm personelin eğitimleri sağlık kontrolleri yenilenmiştir.

*Yemekhane hizmet üretimi ve uygulama yönetimleri kontrol edilmiş, yenilemeler ve güncellemeler yapılmıştır.

*Tüm kamp ve sahadaki yemekhanelerimiz Gümüş İyonlu (H2O2) hidrojen peroksit solüsyonu ile dezenfekte edilmiş ve bu uygulama hizmet süresince belirli peridotlarda yenilenecektir.

*Ozon jeneratörü ile dezenfektasyon çalışmaları başlamıştır.

*Tüm alanların swap kontrolleri yapılmıştır.

*Tüm yemek dağıtım noktalarında görevlendirilmek üzere 4 olan Gıda Mühendisi sayımız 9’a çıkarılmıştır.

*Güvenli sevk zinciri planlaması ile sevkiyat programımız revize edilmiştir.

TSGI da denetledi

Star Rafinerisi ana yüklenici firması TSGI, öğle yemeğinde alt yüklenici firma doktorları ile birlikte yemekhaneleri denetleyerek işçilerle görüştü. İşçilerden gelen şikayetleri tek tek not alarak kayda geçiren yetkililerin gösterdiği hassasiyet, çalışanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler