17 Temmuz 2018, Salı

ONUR ULU’YU EYLEMİNDE YALNIZ BIRAKMADILAR

26 Mayıs 2017, Cuma 06:53

     


İçişleri Bakanlığı tarafından Petkim yönetimine FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bildirilen listede yer alan ve iş akdi feshedilen Onur Ulu’nun Petrol İş Sendikası önünde üç gündür sürdürdüğü eyleme destek amacıyla Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ziyarette bulundu. İş Kanunu’nun 25/2 maddesi gereğince tazminatsız olarak işten atılan Onur Ulu, kendisiyle birlikte son iki hafta içerisinde aynı kapsamda işten atılanların sayısının 24’e ulaştığını belirtti.

“SEBEBİNİ SENDİKADAN ÖĞRENDİM”

Bir basın açıklamasıyla eyleme başlayan Onur Ulu “Bana ve arkadaşlarımıza sunulan tebligatta ‘iş yerinde güven ortamının kalmaması sebebiyle tarafınız ile çalışmak istemiyoruz, İhbarsız ve kıdemsiz olarak işinize son verilmiştir.’ yazıyordu. Fabrikamda çalıştığım süre içerisinde aldığım bir uyarı, tutanak veya disiplin cezası bulunmamaktadır. Sivil hayatta ise karıştığım bir kavga veya sabıka kaydım da mevcut değildir. Valiliğin Petkim işverenine gönderdiği bir liste ile terör örgütü üyeliği kapsamında değerlendirilerek bu işyerinde çalışması tehlikeli uyarısı yapıldığını sendika yönetimimizden öğrendim.” dedi.

Sendikal mücadele içinde aktif bir rolü olduğunu söyleyen Ulu, “Dolaylı yoldan terör örgütü üyeliği ile ilişkilendirilmem ve yapılan bu toplu işçi kıyımında kurban seçilmiş olmam, Sermaye düzeninin OHAL kılıfı ile gerek Petrol-iş gerekse işçi sınıfının mücadelesini bastırmak için gerçekleştirdiği bir saldırıdır. Benim üzerimden verilmek istenen mesaj mücadeleyi seçen bütün işçilere yönelik bir korku yaratma ve sindirme politikasının ürünüdür.” diyerek Petrol İş’in Aliağa’da süregelen mücadele geleneğini bitirerek icazetçi, teslimiyetçi bir noktaya çekmek isteyenlerin amaçlarına ulaşmasına izin verilmemesini istedi.

Açıklamasını “İşcilerin alın teri üzerinden büyüyen servet sahiplerinin unuttukları bir şey var! Karaladikları hayatlar ve lekeleyerek kapının önüne koydukları işçilerin ortak emeğini, kemikleşmiş ve silinmez bağlar ile kurdukları örgütlü mücadeleyi şimdiye kadar bitiremediler.” Diyerek sürdüren Onur Ulu, bütün arkadaşları ve sendikanın geleceği için sonuna kadar direneceğini, işini tekrar kazanıncaya kadar eylemini sürdüreceğini belirtti.

“BU HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR”

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçları Bürosu’ndan aldığı temiz kağıdı ve adli sicil kaydını da ziyaretçileri ile paylaşan Onur Ulu, “Şu an çalışan kimsenin iş güvencesi kalmamıştır. Herkese İslamcı, solcu gibi yakıştırmalar yapılarak işten atılabilir. Bir arkadaşımız, uyuşturucu ile ilgili soruşturma geçirip aklanmasına rağmen, sadece soruşturma geçirdiği için işten atılmıştır. Bu herkesin başına gelebilir. İşten atılan bütün arkadaşlarım Terör ve Örgüt Suçları Bürosundan temiz kağıdı ve adli sicil kaydı aldı. Hiç birinde en ufak bir adli kovuşturma yok. Benin karıştığım bir kavga dahi yok. İş yerinden aldığım disiplin cezası veya benzer şekilde tutulmuş bir tutanak dahi yok.” şeklinde konuştu.

“İŞÇİLERE VERİLEN GÖZDAĞI”

Meselenin aslında sendika ve işveren arasındaki anlaşma sonrasında itiraz eden işçileri sindirmek olduğunu söyleyen Ulu “İşveren, kontrolden çıkan bir işçi kitlesinin varlığını gördü ve bunun sindirilmesi gerektiğini düşündü. Bu işten atmalar da bunun devamında gelişti. Hedefe öncelikle konulacak isimlerden biri de bendim. Bu tamamen sendikal kimliğime yapılmış bir saldırı. İçerideki öncü işçilere verilen bir gözdağıdır. Sendika da bu ortamda yeteri kadar sahip çıkmadığı için arkadaşlarımız sessiz kalıyorlar.” dedi. Tek kişi de olsa, mücadelesinin bir umuda dönüşeceğini, bir şeyleri değiştireceğine inandığını ifade eden Onur Ulu, ilerleyen günlerde aynı kapsamda işten atılan diğer arkadaşlarının da bu eyleme katılacağını söyledi. Ulu “İşçilerle uğraşmayın, emekçilerle uğraşmayın. Siyasi çıkarlarınız uğruna toplumu ayrıştırıyorsunuz, kutuplaştırıyorsunuz.” Diyerek işvereni bir an önce bu yanlıştan dönmeye davet etti.

(BÜLENT PINARBAŞI)  
Son Eklenen Haberler