20 Haziran 2018, Çarşamba

ALİAĞA LİMANI'NA ULAŞIM KOLAYLAŞACAK

26 Eylül 2016, Pazartesi 06:04

     


Denizli Ahmet Nazif Zorlu Organize Sanayi Bölgesinde yapılması planlanan ‘Yükleme İstasyonu’ bölgedeki sanayicilerin yük treni ile ürettikleri malları Aliağa Limanına ulaşımını kolaylaştırarak cazibeli hale getirecek.

Ahmet Nazif Zorlu Organize Sanayi Bölgesinde, üretilen ürünlerin pazara ekonomik olarak ulaştırılması, firmaların taşıma maliyetlerinin azaltılması ve mevcut demiryolu hatlarının daha verimli kullanılabilmesi amacıyla yapılması planlanan ‘Yükleme İstasyonu’ bölgedeki sanayicilerin yük treni ile ürettikleri malları Aliağa Limanına ulaşımını kolaylaştırarak cazibeli hale getirecek. Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında düzenlenen toplantıda, yapılması planlanan Yükleme İstasyonunun uygulanabilirliği paydaşlar tarafından görüşüldü. Vali Altıparmak, toplantı öncesi Yükleme İstasyonu İltisak (Kılçık) Hattının yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Burada Denizli Gar Müdürü Adnan Tunca ve diğer yetkililerden bilgi alan Vali Altıparmak, alanı gezerek planlanan projenin uygulanabilirliğini yerinde gördü.

PAYDAŞLARLA TOPLANTI

İnceleme gezisinin ardından Vali Altıparmak başkanlığında proje paydaşları ile toplantı düzenlendi. Valilik Makam Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Yük Müdürü Müslüm Yurdakul, Yol Müdür Yardımcısı Mustafa Keskin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, TCDD İşletmesi Gar Müdürü Adnan Tunca ile konu ile ilgili teknik görevliler katıldı. TCDD 3. Bölge Müdürlüğü teknik personeli ile Büyükşehir Belediyesi görevlileri slayt eşliğinde, yapılması planlanan Yükleme İstasyonu hakkında teknik bilgiler verdiler. Buradaki bilgilendirmede, Islah Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 45 dekarlık alanda yapılması planlanan Yükleme Merkezi ve 5 km’lik kılçık hattının yapımı ile ilgili olarak plan değişikliğinin belediye tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi.

SANAYİCİLERDEN TALEP GELDİ

Toplantıda söz verilen TCDD yetkilisi, projenin uygulanabilirliği konusunda kurum olarak pozitif olduklarını ve toplam 15 Milyon TL maliyetle yapılabileceğini belirterek; “TCDD Yönetim Kurulunun bu tür projeler için iki seçeneği var. Birincisi Islah Organize Sanayi Bölgesindeki yük kapasitesinin 350 bin ton olduğu ve bu durum karşısında da Yükleme İstasyonunun yapım maliyetinin 2 yılda karşılayabileceğini tespit ettiler, ya da bu taşıma tonajı gerçekleşmediği takdirde eksik kalan taşıma tonajı ücretinin ödenmesi, şeklinde yapılabilir” dedi. Toplantıda konuşan Vali Altıparmak, yeni yükleme istasyonu hattı ile ilgili sanayicilerden talep geldiğini söyleyerek; “Sayın Bakanımızın da bu konu hakkında bilgisi var. Belediyemizin kolaylaştırıcı faaliyetleri ile TCDD’nin imkânlarını harmanlayıp sanayicilerimizin talebini ve işlerini nasıl kolaylaştırırız bu noktada fikir birliğine varmak ve bunu daha üst makamlara ulaştırmak adına bu toplantıyı yapıyoruz. Ben öncelikle şunu ifade edeyim; sabahleyin biz alana gittik, söz konusu noktadan başlayarak oradan Goncalı’ya kadar olan noktayı yerinde inceledik, gördük” dedi.

“FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLANSIN”

Vali Altıparmak sonuç olarak, sanayi alanlarının daha önceden planlanması ve kılçık sistemine göre projelendirilip, kapıdan kapıya yapılacak bir taşıma sistemi şeklinde rantabl bir lojistikten söz edilebileceğini söyleyerek; ”Çünkü tersane imalathanelerinde bu sistem mevcut. Bizde sanayi alanlarımızda bu sistemi yerleştirip hayata geçirmek istiyoruz. Fizibilite raporunun olmadığı görülmekte. Öncelikle TCDD tarafından bir fizibilite raporu hazırlansın. Daha sonra buradaki sanayi bölgemizde kaç firma var ve bu firmalardan kaçı bu istasyondan yükleme garantisi verecek bunların da belirlendiği aynı zamanda karayolu ve demiryolu maliyetlerini de içeren bir fizibilite raporu GEKA ve Sanayi Odası işbirliği ile hazırlansın. Bu fizibilite raporları üzerinden daha gerçekçi olarak projeyi tekrar görüşüp değerlendirelim” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler