HEYDAR ALİYEV’DE MATEM

28 Ekim 2016, Cuma 06:20

     


16 yaşında kalp krizinden ölen Hande Can’ın okulu Heydar Aliyev Lisesi’nde tören düzenlendi. Törende arkadaşları gözyaşları döktü.

Aliağa Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojileri 11’inci sınıf öğrencisi Hande Can, önceki öğleden sonra okul kantininde fenalaşıp, yere yığıldı. Müdür Yardımcısı İsmail Açar, öğretmen Ali Rıza Bağrıaçık ve öğrencilerden Aybüke Kaşderecan’ı müdür odasına taşıyıp, ilkyardım uyguladı. Bir yandan da 112 Acil Servis aranıp, yardım istendi. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Can, ambulansla Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Can, doktorların müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Atletizmle uğraşan Can’ın ani ölümü arkadaşları, öğretmenleri, sporcu arkadaşları ve yakınlarını yasa boğdu.

OKULDA TÖREN

Hande için dün sabah okul bahçesinde düzenlenen törene Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse, Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet Sıtkı Arı, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Okul Müdürü Mehmet Sıtkı Arı, Hande Can’ın başarılı, çevresinde sevilen bir öğrenci olduğunu belirtip, "Aramızdan ani ayrılışı bizleri üzdü" diyerek öğrencilerin metanetli olmalarını istedi. Konuşmaların ardından dualar okunmasıyla tören sona erdi.

SIRASI KARANFİLLERLE DONATILDI

Yaşamının baharında kalbine yenilen Hande’nin okulunda bugün sessizlik hakimdi. Arkadaşları oturduğu sıraya çerçeveli bir fotoğrafını bırakıp, karanfillerle donattı. Hande için okulun girişine bir de taziye defteri konuldu. Taziye defterinin, bir hafta boyunca dileyenlerin düşüncelerini yazması için burada kalacağı belirtildi.

(BÜLENT PINARBAŞI)