FUTBOLUN EFSANELERİ HÜKÜMLÜ GENÇLERLE BULUŞTU

30 Mayıs 2016, Pazartesi 06:33

     


İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda düzenlenen spor etkinliğinde Türk futbolunun ünlü isimleri hükümlü ve tutuklu gençlerle bir araya geldi.

Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğindeki sosyal sorumluluk projesi kapsamında eski milli futbolcular Ali Gültiken, Tanju Çolak, Hami Mandıralı, Ergün Pembe ve İlker Yağcıoğlu ile kurumdaki hükümlü çocukların oluşturduğu futbol takımları gösteri maçı yaptı. Türk futboluna senelerini vermiş ve büyük başarılara imza atmış futbolculardan Ali Gültiken, Tanju Çolak, Hami Mandıralı, Ergün Penbe ve İlker Yağcıoğlu'nun hükümlü gençlerle bir araya geldiği etkinliğe Gençlik ve Spor Daire Başkanı Ahmet Ermiş, İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Fatih Mehmet Öztürk, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Savcısı Güneş Okur, Aliağa Ceza infaz Kurumları Kampüsü Jandarma Tabur Komutanı Ferhat Ersoy, Türkiye Gençlik Konfederasyonu Ege Bölge Başkanı Behlül Murat Maral, İzmir Gençlik Konfederasyonu Başkanı İsmail Halden ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürleri katıldı.

ALİ GÜLTİKEN, "TARAFTARLIK VE FUTBOLUN BİRLEŞTİRİCİ BİR YANI VAR"

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Kurum Müdürü Vural Temur yaptı. Kurumda bulunan çocukların kendilerine ve ailelerine faydalı bireyler olarak yetişmeleri için çaba harcadıklarını dile getiren Temur, "Spor etkinlikleri, müzik, tiyatro ve hobi kurslarıyla çocuklarımızın topluma tekrar kazandırılmaları için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bu bağlamda devletimizin diğer kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına sorumluluklar düşüyor. Bunun için burada olan herkese çok teşekkür ederiz" dedi. Cezaevindeki gençlerle yapılacak maç öncesi konuşan milli futbolcu Ali Gültiken, "Biz dışarıdan geliyoruz ama onlar içeride. Burada olmanın psikolojik bunalımını yaşıyorlar. Elbette taraftarlık ve futbolun birleştirici bir yanı var. hepsi bir takımın taraftarı. Burada olsalar da futbolu ve sevdikleri futbolcuları yakından takip ediyorlar. Dışarıdaki hayatla bu yoldan bir bağ kuruyorlar. Bu tip buluşmalar sürekli hale gelmeli. Onlara destek olmalı ve bu sürece emek vermeliyiz. Buradaki çocuklara rol model olabilmemiz çok önemli" dedi.

TANJU ÇOLAK, "GENÇLER BİZİM YARINLARIMIZ"

Kendisinin de yaşamının bir bölümünde cezaevinde bulunduğunu hatırlatan Tanju Çolak ise, "Buradaki çocuklara sevdikleri futbolcular olarak bizlerin moral ve destek vermesi, yol göstermesi çok önemli. Çünkü onlar bizim yarınlarımız. Onları topluma kazandırabilmek için sosyal projelerde birlikte yer almamız lazım. Bugün de bunun için buradayız. Onların sıkıntılarını unutturabilmek ve verdiğimiz değeri hissettirebilmeyi amaçladık. Hepsiyle diyalog kurduk, burada bile bizi takip ediyorlar. Bu çok güzel bir şey" şeklinde konuştu.

ÇEKİŞMELİ MAÇ 5-4 SONA ERDİ

Program kurumda kalan çocukların oluşturduğu Türk Halk Oyunları ekibinin sergilediği Zeybek oyunu ile devam etti. Tutuklu ve hükümlü çocukların oluşturduğu müzik grubunun sunduğu müzik dinletisine milli futbolcular dansları ve alkışlarıyla eşlik etti. Sahne gösterilerinin ardından Milli futbolcular ile hükümlü çocuklar arasında gösteri maçı yapıldı. İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu futbol sahasında yapılan çekişmeli maç eğlenceli ve heyecanlı anlara sahne oldu. 15'er dakikadan iki devre olarak oynanan maçın ilk yarısı 3-1 hükümlü çocukların üstünlüğüyle biterken, ikinci yarıda 5-4'lük skorla milli futbolcular maçın galibi oldu. Maçın ardından kurumdaki çocuklar tarafından cam kumlama tekniği ile hazırlanmış olan tablolar etkinlikte emeği geçen futbolcular ve protokol üyelerine, kurum yetkilileri tarafından takdim edildi. Etkinlik, hükümlü ve tutuklu çocukların milli futbolcularla günün anısına çektirdiği fotoğrafla son buldu.  (EMEL OTURAK)