18 Temmuz 2018, Çarşamba

YÖRÜKLER’DEN RENKLİ ŞÖLEN

2 Ekim 2017, Pazartesi 06:29

     


Aliağa Yörükler Derneği öncülüğünde düzenlenen Kültür Şöleni, dün Avcı Ramandan’da kurulan şenlik alanında coşkuyla kutlandı. 

Aliağa Yörükler Derneği’nin haftasonu düzenlediği Kültür Şöleni, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen yörüklerin, yöresel kıyafetleriyle katıldığı bir renk cümbüşü ile kutlandı. İki gün süren programın ikinci gününde tüm Yörükler, halk oyunu grupları, Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı, Yörük Dernekleri başkanları ile develer ve atlar eşliğinde Demokrasi Meydanı’ndan Avcı Ramadan Parkına bir geçit töreni düzenlediler.

Yol boyu Aliağa halkını selamlayan yörükler, Avcı Ramadan Parkı’ndaki şenlik alanına girerek, burada kurulu olan çadırlarda ve dinlenme alanında gösterilerine devam ettiler. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Akbulut ve Aliağalı muhtarlar tarafından karşılanan yörükler, Aliağa Engelsiz Mehter Takımı’nın kendileri için düzenlediği Mehter gösterisini izlediler.

‘Yörükler topraklarımızı vatan kılan geleneğin takipçisi!’

Gösterinin ardından konuşmaların yapıldığı şenlikte, ilk sözü alan Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, “Bir obadan bir beylik, bir beylikten bir devlet, bir devletten bir nizam çıkaran yörüklerin geleneğinin takipçileriyiz. Bütün yörükler bu toprakları vatan kılan bir geleneğin temsilcileridir. Bugün burada kurulan çadırlarda sofralarını tüm misafirlerimize açık tutuyorlar. Allah sofralarını bereketlendirsin.” dedi.

Bu obalardan küçük hesap yapanların çıkmayacağını belirten Küçük, “Bu obalardan yalnızca kardeşlik çıkar. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde yaşamanın, barışın istikrarını sağlamalıyız.” diyerek şöleni başlattı.

Şölenin devamında, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a dernek ve konfederasyon başkanları tarafından yörüklerin emanetleri teslim edilirken, gökkuşağının renklerinden oluşan ‘Keyfiye’ taktim edilmesinin ardından halk oyunu gruplarının gösterileri gerçekleştirildi. Katılımcılara aynı zamanda Yörüklerin geleneksel yemeklerinden olan ‘Dövme Keşkek’ ikram edildi. Gün boyu süren şenlikte katılımcılar Tolga Çandar konseri ile eğlenmeye devam etti.

(EREN SARAN) 







 
Son Eklenen Haberler