16 Temmuz 2018, Pazartesi

DERİ SANATI EGE’DE CANLANDI

12 Temmuz 2017, Çarşamba 06:02

     


Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden deri el sanatlarını günümüze kadar aile boyu yaşatmaya çalışan deri ustaları, zanaatkâr ve alanında uzman deri el sanatçıları, unutulmaya yüz tutan deri sanatını canlandırmak, yaşatmak ve dünyaya duyurmak için “1. Deri El Sanatları Çalıştayı” kapsamında Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü’nde bir araya geldi.

Türkiye’de deri ve deri mamulleri sanayine yönelik lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim veren tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç akademik kurumdan biri olan Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara ve sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “1. Deri El Sanatları Çalıştayı” başladı. EÜ Deri Mühendisliği Bölümü Atölyesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden deri ustaları, zanaatkâr ve alanında uzman deri el sanatçıları katılıyor. EÜ Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Eke Bayramoğlu öncülüğünde yürütülen çalıştay, unutulmaya yüz tutan deri sanatını canlandırmayı, yaşatmayı ve dünyaya duyurmayı amaçlıyor.

Cem Varsoy, Selami Tatlıcı, Aysel Caferoğlu, Aysel Yavuz, Yusuf Pehlivan, Serdar İnözü gibi isimlerin katıldığı çalıştayda tasarlanan ve üretilen eserler, Türkiye’deki ve dünyadaki uluslararası fuarlarda sergilenecek. Çalıştayı yakından takip etmek isteyenler, 14 Temmuz’da sanatçıların performanslarını canlı izleyebilecek. Çalıştay, Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü, Atölyesi’nde 21 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler